W środę główne indeksy warszawskiej giełdy trzeci raz w tym tygodniu zamknęły sesję wzrostami. Liderami były spółki, które w ostatnich tygodniach mocno traciły na wartości. W WIG20 najmocniej zyskały JSW i Mercator, a w mWIG40 Polenergia. Zdaniem analityków, krajowy rynek jest w sprzyjającym wzrostom oknie czasowym, i w optymistycznym wariancie jest szansa na zaatakowanie październikowych szczytów.
- Za nami ciekawa sesja na giełdzie w Warszawie, gdzie na bazie globalnego risk-on, nasze główne indeksy wyraźnie zyskały na wartości. Gwiazdami sesji były głównie spółki, które na przestrzeni ostatnich tygodni zachowywały się słabo czy bardzo słabo. Warto tutaj wspomnieć o dużych wzrostach Mercatora, JSW, a także z mWIG40 - Polenergii czy Ten Square Games - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.
Analityk wskazał również na dobrze zachowujący się sektor bankowy, co w krótkim terminie może być grą pod czwartkowe posiedzenie Narodowego Banku Czech, czy też w nieco dłuższym terminie - pod przyszłotygodniowe posiedzenie RPP, które odbędzie się 8 lutego.
Jeśli chodzi o otoczenie rynkowe, Kozłowski wskazał na postępującą, jego zdaniem, deeskalację napięcia na linii Ukraina - Rosja, i w tym świetle - na umacniającego się względem dolara rosyjskiego rubla.
Pytany o perspektywy krajowego rynku, analityk wskazał na sprzyjające, według niego, warunki dla kontynuacji wzrostów na warszawskim parkiecie i wskazał na strefę oporu rozciągającą się od 2.270 pkt. do 2.300 pkt. dla WIG20, jako na istotną dla dalszego trendu.
- Moim zdaniem, jesteśmy w sprzyjającym dalszym wzrostom oknie czasowymi, i pytanie - czy rynek to wykorzysta. Widzimy również wsparcie ze strony umacniającego się złotego, i jeśli kurs USD/PLN przełamałby w dół poziom 4,0, to byłby to pozytywny sygnał dla rynku. Na WIG20 ważne opory widzę w strefie 2.270-2.300 pkt. i jej ewentualne pokonanie mogłoby otworzyć drogę nawet do ataku na październikowe szczyty - powiedział Kozłowski.
WIG20 zakończył poniedziałkową sesję wzrostem o 1,29 proc. do 2.252,92 pkt., a WIG zyskał 1,33 proc. i wyniósł 68.875,71 pkt. O 0,60 proc. wzrósł reprezentujący małe spółki sWIG80, zamykając sesję na poziomie 19.806,91 pkt. Najmocniej zyskał zaś reprezentujący średnie spółki mWIG40, zwyżkując o 1,75 proc. do 5.267,56 pkt.
Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,32 mld zł, a z tego 1,11 mld przypadło na spółki z WIG20.
W momencie zamykania krajowej giełdy, na najważniejszych, europejskich parkietach panowały pozytywne nastroje. W tym okresie DAX rósł o 0,21 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował o 0,51 proc. W Wielkiej Brytanii FTSE 250 zyskiwał o 0,61 proc.
Na giełdach amerykańskich w czasie zamykania krajowego parkietu panowały umiarkowanie pozytywne nastroje. Nasdaq100 rósł 0,16 proc., S&P500 zwyżkował o 0,2 proc., a DJI minimalnie, o 0,08 proc. tracił na wartości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.