Chociaż Górny Śląsk powoli odchodzi od górnictwa, to wcale nie od symboliki górniczej. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach od drugiej połowy 2021 r. prowadzi bowiem dom noclegowy o typowo górniczej nazwie Młotek i perlik. Wcześniej, przed remontem, obiekt funkcjonował jako dom wycieczkowy Gwarek.
Zabytkowy budynek przy ul. Gliwickiej 4 wzniesiony został około 1598 r. i taka data wyryta została na jego ścianie frontowej. Budynek pełni funkcje noclegowe od 1973 r., jednocześnie będąc siedzibą biura SMZT. Do stycznia 2020 r. udzielano tam noclegów pod szyldem domu wycieczkowego Gwarek. Jako Młotek i perlik wznowiono przyjmowanie turystów w minione wakacje letnie. Obecnie obiekt ma 37 miejsc w 10 pokojach.
Od 27 lipca do 31 grudnia 2021 r. z noclegów w Młotku i perliku skorzystały 244 osoby, z których 172 zarezerwowały noclegi za pośrednictwem preferowanego przez SMZT zagranicznego portalu rezerwacyjnego. Bez tego pośrednictwa nocowały 72 osoby. Natomiast w styczniu 2022 r. nocujących było 51.
Z jakich odległych miejscowości byli goście?
- Na przykład mieliśmy gościa ze Stanów Zjednoczonych, z miasta Arcta z kalifornijskiego hrabstwa Humboldt. Nocowali u nas goście z Kanady, Niemiec, Francji, Czech, Ukrainy. Najwięcej gości było z Polski - wymienia Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach.
W gronie osób nocujących byli goście, którzy specjalnie przyjechali do Tarnowskich Górach, by odwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra lub Sztolnię Czarnego Pstrąga.
SMZT remontując swój obiekt noclegowy postawiło na technologie elektroniczne. Przykładowo zrezygnowano z kluczy do drzwi, otwieranych teraz odpowiednim kodem, przysyłanym poprzez wiadomość tekstową na telefon lub mejlem na pocztę elektroniczną. Telefon miejcie więc zawsze przy sobie, tak aby móc otwierać poszczególne drzwi do naszego hostelu - ostrzega SMZT na stronie internetowej Zabytkowej Kopalni Srebra.
To nowoczesne rozwiązanie ma jednak swoje pułapki. Turysta, któremu całkowicie rozładuje się bateria smartfonu, lub aparat ulegnie uszkodzeniu, będzie mieć trudności z wejściem do budynku. Nie pomyślano też o małej liczbie potencjalnych klientów, którzy nie dysponują ani smartfonem, ani tabletem.
Nazwa Młotek i perlik nawiązuje do fabryki mydła utworzonej w 1845 r. i funkcjonującej w tym budynku przez ponad sto lat. Mydło o górniczo brzmiącej nazwie było oczywiście produkowane także z myślą o górnikach wydobywających rudy ołowiu w Tarnowskich Górach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.