Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosuje w inwestycjach drogowych przepuszczającą wodę kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki. To rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni - podał magistrat.
Rozwój miasta to za każdym razem ingerencja w naturalną przyrodę, dlatego samorządy starają się maksymalnie zapobiegać wycinkom drzew i betonowaniu miejsc, które dotąd stanowiły przyrodniczy rezerwuar. Miejski Zarząd Dróg sięga po nowoczesne rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni - poinformował Jacek Kachel z wydziału prasowego bielskiego magistratu.
Urzędnik powiedział, że przykładem zastosowania nowatorskich rozwiązań jest rozbudowa ulic Pocztowej i Startowej, gdzie dla zachowania cennego przyrodniczo drzewostanu powstanie chodnik rampowy, czyli podwieszany.
Ponieważ w bliskim sąsiedztwie krawędzi jezdni rosną cenne drzewa, w tym objęty ochroną pomnik przyrody, MZD zaproponował ochronę jego systemu korzeniowego poprzez budowę chodnika, którego płyty są podwieszone ponad powierzchnią gruntu. Konstrukcja chodnika rampowego odciąża narażone na zgniecenie korzenie, a to pozwala drzewu funkcjonować w sposób taki sam, jak przed inwestycją. - wyjaśnił urzędnik.
Innowacją technologią jest także użycie kostki brukowej, która spełniając podstawową funkcję utwardzenia chodnika zachowuje się jak gąbka przepuszczająca wodę w głąb gruntu. Porowata masa, z której jest wykonana, pozwala swobodnie przepływać wodzie opadowej i nawadniać system korzeniowy sąsiednich drzew. Kostka zostanie wykorzystana do budowy opasek zabezpieczających wokół większych drzew w sąsiedztwie przebudowywanej ulicy - dodał Kachel.
Urzędnik wskazał, że w kolejnych inwestycjach bielski MZD także zamierza zastosować proekologiczne rozwiązania, jak przepuszczalne nawierzchnie elementów chodnika i ścieżek rowerowych. Zurbanizowane tereny nie muszą być betonową pustynią, a opady deszczu nie powinny bezużytecznie spływać do kanalizacji deszczowej - dodał.
Ulice Pocztowa i Startowa znajdują się w rekreacyjnej części Bielska-Białej nazywanej Cygański Las.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.