W 12 rezerwatach przyrody położonych w woj. śląskim pojawiło się nowe oznakowanie. Umieszczone na drewnianych stelażach tablice zamontowano m.in. w Beskidach i na północy regionu - na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz w powiatach lublinieckim i kłobuckim.
Zakończyliśmy znakowanie tablicami informacyjnymi rezerwatów przyrody w woj. śląskim. Na tablicach umieściliśmy podstawowe informacje o danym rezerwacie, poglądową mapę oraz piktogramy przedstawiające obowiązujące w rezerwatach ograniczenia i zakazy - wyjaśnia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Łukasz Zych.
Łącznie, na zlecenie katowickiej RDOŚ, ustawionych zostało 49 tablic, a oznakowaniem objęto 12 rezerwatów przyrody: Szeroka w Beskidzie Małym, Pod Rysianką, Romanka, Łęg nad Młynówką, Stawiska, Parkowe, Ostrężnik, Lipowska, Dolina Żabnika, Śrubita, Rajchowa Góra oraz Góra Grojec.
Montaż tablic był możliwy dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Był to ostatni etap prowadzonego przez ostatnie kilka lat generalnego przeglądu, uzupełnienia, poprawy i wymiany oznakowania tablicami rezerwatów przyrody w woj. śląskim.
Pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach jest 65 rezerwatów przyrody. Przedstawiciele Dyrekcji przyznają, iż jednym z głównych zagrożeń dla rezerwatów jest presja człowieka.
Wielu ludzi ciągle nieświadomie łamie zasady obowiązujące w rezerwatach. Niestety, nie brakuje również takich, którzy robią to świadomie, na przykład poprzez nielegalne uprawianie sportu na terenie rezerwatu - mowa o jeździe quadami czy motocyklami - powiedział rzecznik katowickiej RDOŚ.
Wszystkie nowe tablice stanęły w miejscach najbardziej narażonych na aktywność człowieka - często przy drogach, szlakach turystycznych lub ścieżkach edukacyjnych. Oprócz informacyjnych, ustawiono także tablice typowo urzędowe - z godłem państwowym i nazwą formy ochrony przyrody. Wymieniono tablice stare, zniszczone i zawierające nieaktualne treści.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.