Jednym z najbardziej wartościowych terenów przyrodniczych na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór jest rezerwat Segiet. Od niemal pięciu lat figuruje on na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako część Kopalń rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Z jakimi problemami mierzą się dziś gospodarze rezerwatu?
- Dla rezerwatu Segiet ustanowiony został plan ochrony Rozporządzeniem nr 63/06 Wojewody Śląskiego z dnia 30 listopada 2006 r. W dokumencie tym obowiązującym na 20 lat, wymieniony jest zakres prac a raczej działań ochronnych, które możemy wykonywać w rezerwacie. Jedyną czynnością jaka została wykonana w ubiegłym roku to udrożnienie szlaku turystycznego biegnącego przez rezerwat. Przewrócone przez wiatr drzewo tarasujące szlak zostało przecięte, przeciągnięte poza obręb ścieżki i pozostawione na miejscu do naturalnego rozkładu. Na obszarze rezerwatu nie wykonujemy żadnych prac pielęgnacyjnych. Zgodnie z przepisami prawa nawet nie możemy – informuje Paweł Kaleta, specjalista do spraw urządzania lasu i gospodarki łowieckiej w Nadleśnictwie Brynek, sprawującym nadzór nad tym terenem.
Okazały las bukowy w rezerwacie Segiet jest miejscem chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów. Przez rezerwat przebiega szlak turystyczny. W pobliżu znajduje się wyciąg narciarski i stok zjazdowy a także wyrobiska dawnego kamieniołomu Blachówka, wykorzystywane również przez miłośników jazdy na rowerach. Obok spokojnych spacerowiczów zdarzają się także osoby, które chcą się wyszaleć czy też w inny sposób wyrazić na terenie rezerwatu. Leśnicy spotkają się z przejawami wandalizmu w postaci malowania tablic sprajem oraz naklejania na nie logotypów okolicznych klubów sportowych.
Rejon rezerwatu przylega do urwiska nad wyrobiskiem kamieniołomu dolomitu Blachówka. Czy w ostatnim czasie obserwowano tam obrywy skał, usychanie drzew, drenaż wodny i inne niepożądane zjawiska?
- Zjawiska erozyjne zachodzą ciągle w przyrodzie, jest to związane z pojawianiem się szeregu zdarzeń pogodowych, jak opad deszczu, niskie i wysokie temperatury, wiatr itp. Skała dolomitowa jest skałą osadową więc nie jest zbyt odporna na te czynniki. Nie obserwujemy spektakularnych oberwań skał ale z tym procesem należy się liczyć gdyż jest jak najbardziej możliwy w tego rodzaju formach skalnych – odpowiada Paweł Kaleta.
Rezerwat Segiet ustanowiono w 1953 r. Obecnie obejmuje on 24,54 ha.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.