Więcej i lepiej – tak można najkrócej opisać nową strategię KGHM Polska Miedź, której założenia zostały przyjęte w styczniu przez radę nadzorczą, a w minionym tygodniu przedstawione przez zarząd koncernu. W dokumencie do dotychczasowych czterech kierunków rozwoju – czyli elastyczności, efektywności, ekologii i e-przemysłu – dołączyła energia. Dlatego teraz można już mówić o strategii „5E”.
Zgodnie z dokumentem – który ma obowiązywać do 2030 r. z horyzontem roku 2040 – krajowa produkcja miedzi ma być na poziomie 600 tys. t oraz zwiększeniu ma ulec produkcja w zagranicznych aktywach. Spółka od lat przykłada także znaczną wagę do kwestii energetycznych. Dlatego w strategii zapisano, że ponad połowa konsumowanej energii ma pochodzić z własnych źródeł.
Dynamiczne przemiany
Spółka wskazała, że od uchwalenia strategii na lata 2019-2023 minęły trzy lata, a w konsekwencji dynamicznych przemian, które miały miejsce w tym czasie, w szeroko pojętym otoczeniu, dokonano przeglądu i odświeżenia przyjętych założeń strategicznych.
W gronie czynników, które sprawiły, że konieczna stała się aktualizacja dokumentu, wskazano zmiany w otoczeniu makroekonomicznym o znaczeniu strategicznym dla branży wydobywczej, a w szczególności wynikające z zielonej transformacji. Oceniono także, że potrzebne jest doprecyzowanie działań spółki w aspekcie wejścia na ścieżkę dekarbonizacji i zaangażowania na rzecz ochrony klimatu. Koncern chce również zabezpieczyć dostęp do bazy surowcowej dla przyszłej produkcji miedzi, ale także podjąć działania w kierunku rozwoju zdolności wydobywczych w obszarze innych metali i surowców mineralnych. Celem jest ponadto intensyfikacja w obszarze wdrażania innowacji w ciągu technologicznym. KGHM celuje także w uzyskanie przewagi konkurencyjnej i rozwój w nowych, perspektywicznych obszarach biznesowych.
Miedziowy koncern przyznał, że zasadność dokonania przeglądu i redefinicji zbiegła się również z nadzwyczajną sytuacją rynkową w związku z epidemią koronawirusa.
Pięć filarów, pięć kierunków
Strategia „5E” to teraz 5 filarów bazujących na 5 zaktualizowanych kierunkach rozwoju. Pierwszy z nich obejmuje działalność podstawową. Celem głównym jest tutaj umacnianie pozycji Grupy Kapitałowej KGHM jako globalnego gracza w sektorze górnictwa i hutnictwa. W ramach tego obszaru w roku 2030 krajowa produkcja miedzi ma wynieść ok. 600 tys. t i zwiększyć ma się produkcja w zagranicznych aktywach KGHM poprzez przedłużenie czasu życia czynnych kopalni, rozwój aktywów w ramach posiadanego portfela projektów górniczych oraz zwiększenie bazy zasobowej dzięki realizacji Strategii Eksploracji Zagranicznej. Ponadto KGHM chce się utrzymać w pierwszej trójce producentów srebra na świecie, z wynikiem ok. 1200 t rocznie.
Drugi filar jest poświęcony nowej działalności. Oznacza to, że KGHM chce być jednym z wiodących wytwórców przyjaznej środowisku energii elektrycznej i wspierać transformację energetyczną Polski. Spółka chce także rozwijać rozwój produkcji nowych produktów z miedzi i innych metali. Celem głównym jest tu dywersyfikacja oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju poprzez budowę własnych mocy wytwórczych z niskoemisyjnych źródeł. W roku 2030 wyprodukowana energia ma pokrywać minimum połowy konsumpcji koncernu.
Pozostałe filary dotyczą działalności wspierającej, zdrowia oraz prospołeczności. KGHM podkreśla, że zaktualizowana strategia nie zmienia dotychczasowego podejścia do prowadzonej działalności biznesowej. Tym samym miedziowy koncern podtrzymuje swoją odpowiedzialną postawę i długofalowe myślenie o przyszłości przedsiębiorstwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.