Więcej i lepiej – tak można najkrócej opisać nową strategię KGHM Polska Miedź, której założenia zostały przyjęte w styczniu przez radę nadzorczą, a w minionym tygodniu przedstawione przez zarząd koncernu. W dokumencie do dotychczasowych czterech kierunków rozwoju – czyli elastyczności, efektywności, ekologii i e-przemysłu – dołączyła energia. Dlatego teraz można już mówić o strategii „5E”.
Zgodnie z dokumentem – który ma obowiązywać do 2030 r. z horyzontem roku 2040 – krajowa produkcja miedzi ma być na poziomie 600 tys. t oraz zwiększeniu ma ulec produkcja w zagranicznych aktywach. Spółka od lat przykłada także znaczną wagę do kwestii energetycznych. Dlatego w strategii zapisano, że ponad połowa konsumowanej energii ma pochodzić z własnych źródeł.
Dynamiczne przemiany
Spółka wskazała, że od uchwalenia strategii na lata 2019-2023 minęły trzy lata, a w konsekwencji dynamicznych przemian, które miały miejsce w tym czasie, w szeroko pojętym otoczeniu, dokonano przeglądu i odświeżenia przyjętych założeń strategicznych.
W gronie czynników, które sprawiły, że konieczna stała się aktualizacja dokumentu, wskazano zmiany w otoczeniu makroekonomicznym o znaczeniu strategicznym dla branży wydobywczej, a w szczególności wynikające z zielonej transformacji. Oceniono także, że potrzebne jest doprecyzowanie działań spółki w aspekcie wejścia na ścieżkę dekarbonizacji i zaangażowania na rzecz ochrony klimatu. Koncern chce również zabezpieczyć dostęp do bazy surowcowej dla przyszłej produkcji miedzi, ale także podjąć działania w kierunku rozwoju zdolności wydobywczych w obszarze innych metali i surowców mineralnych. Celem jest ponadto intensyfikacja w obszarze wdrażania innowacji w ciągu technologicznym. KGHM celuje także w uzyskanie przewagi konkurencyjnej i rozwój w nowych, perspektywicznych obszarach biznesowych.
Miedziowy koncern przyznał, że zasadność dokonania przeglądu i redefinicji zbiegła się również z nadzwyczajną sytuacją rynkową w związku z epidemią koronawirusa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.