W minionym roku Tatrzański Park Narodowy odwiedziła rekordowa liczba turystów - 4 mln 600 tys. Poprzedni rekord padł w 2018 r., kiedy polskie Tatry odwiedziło 3 mln 800 tys. osób - wynika ze statystyk TPN. Najwięcej gości przybywa nad Morskie Oko.
Największą popularnością wśród tatrzańskich szlaków niezmiennie cieszył się trakt prowadzący do Morskiego Oka, którym w ubiegłym roku wędrowało ponad 1 mln 78 tys. turystów. Dużym powodzeniem cieszyła się także kolej linowa na Kasprowy Wierch, z której skorzystało 463 tys. osób. Dla porównania, w 2020 r. kolejką na szczyt wjechało 334 tys. turystów.
Rekordowym dniem pod względem frekwencji był 3 sierpnia. Na teren TPN weszło wówczas 44 tys. 301 osób, nie licząc turystów, którzy w tym dniu wjechali kolejką na Kasprowy i wybrali się do Doliny Chochołowskiej. Według statystyk TPN, ogromną popularność zdobyła w Tatrach również turystyka narciarska. Na punktach wejściowych w ubiegłym roku zanotowano 43 tys. narciarzy, a w 2020 r. było ich 9 tys.
Ostatni kwartał 2021 r. także okazał się rekordowy. Od października do grudnia TPN odwiedziło 652 tys. turystów. W analogicznym okresie 2020 r. było to 370 tys. osób.
- Obserwujemy stały wzrost liczby użytkowników Karty Dużej Rodziny. W minionym roku z tej ulgi skorzystało prawie 232 tys. turystów. W roku 2020 było to 149 tys., a w 2019 ? 126 tys. Dużą popularnością cieszyła się sprzedaż biletów online przez naszą stronę tpn.pl, a także w aplikacjach mPay i SkyCash. Z tej formy zakupu biletów skorzystało ponad 460 tys. osób. W roku 2020 było to odpowiednio 277 tys. zakupionych biletów - przekazała Paulina Kołodziejska z TPN.
W minionym roku władze Parku prowadziły także monitoring ruchu rowerowego. Na jednośladach turyści mogą poruszać się po dwóch szlakach w Tatrach. Na czarny szlak przez Dolinę Suchej Wody do Doliny Gąsienicowej wjechało 1500 rowerzystów, a Doliną Chochołowską - ponad 36 tys.
Tatrzański Park Narodowy powstał w 1954 roku i jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Ma ponad 21 tys. hektarów; około 70 proc. zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą jest objętych prawie 11,5 tys. hektarów, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny i częściowo lasy regla górnego i dolnego.
Odwiedzający TPN mogą wędrować po 275 km znakowanych szlakach turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne, wyposażone w urządzenia asekuracyjne - łańcuchy, klamry i drabinki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.