Implanty zębowe dają szansę na wyzbycie się kompleksów, utrzymanie dobrej kondycji zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niestety mają też wielu przeciwników. W Internecie nie brakuje negatywnych opinii o implantach, które przestrzegają przed ich wszczepieniem. Czy implanty faktycznie mogą nieść ze sobą negatywne dla nas skutki? Ile prawdy jest w opowiadanych ku przestrodze historiach?
Ku przestrodze…
W sieci nie brakuje opowieści ludzi, którzy przestrzegają przed instalacją implantów zębowych. W przytaczanych przez nich historiach przewijają się te same problemy - implanty zębów piszczą na bramkach, implanty zębów powodują reakcję alergiczną, uniemożliwiają rezonans magnetyczny. Finalnie osoba niepewna decyzji, po lekturze takich opowieści, może odwlec lub zrezygnować z wdrożenia implantów zębów. Historie te jednak często nie są aktualne lub nigdy nie zawierały nawet ziarnka prawdy.
Przyjrzyjmy się im po kolei. Po pierwsze, warto wiedzieć, że implanty zębów dziś wykonywane są z tytanu. Jest to materiał, z którego tworzone są również płytki do rekonstrukcji twarzoczaszki, kości, śruby, łącznik kości itp. Dziś relatywnie sporo osób nosi w ciele tytanowe ciało obce. Gdyby zatem tytan faktycznie uprzykrzał nam życie piszcząc na każdej bramce, to wyjście do galerii czy wizyta na lotnisku wiązałaby się z dość kłopotliwą dla nas rewizją. Tytan nie należy jednak do materiałów, które magnesują się zbytnio, to też nie jest wyczuwany przez sensory metalu. Podobnie jest w przypadku rezonansu magnetycznego. Odpowiedź na pytanie o możliwość wykonania tego badania u osoby, która nosi w sobie implanty, znajdziecie bez trudu w sieci. Obecność implantów nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu. Na koniec sprawa domniemanej reakcji alergicznej, którą wywołują implanty. Wróćmy do początku. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której do rekonstrukcji czaszki używano by materiału, który niesie ryzyko reakcji alergicznej?
Zalety implantów
Rozprawiliśmy się z trzema najczęściej powtarzanymi mitami o implantach. Teraz przejdźmy do tego, co dają implanty w sferze wizerunkowej, funkcjonalnej i zdrowotnej.
Korzyści estetyczne
Jedną z najbardziej istotnych kwestii są estetyczne walory implantów zębowych. Dają nam po prostu zęba, w miejscu gdzie go nie było. Warto mieć świadomość, że zamawiając kształt i barwę korony implantu, możemy wybierać z szerokiej palety odcieni. W przypadku wielkości i kształtu mamy absolutną dowolność. Wszystko to sprawia, że protetyk może wykonać dla nas koronę implantu, która będzie niemal perfekcyjnie imitować nasz naturalny ząb, a przy tym wypełni łuk zębowy.
Korzyści funkcjonalne
Nie bez znaczenia są też korzyści w sferze funkcjonalnej. Śruba implantu wkręcona jest w dziąsło. Na niej osadzona jest korona. Ma to imitować korzeń i koronę zęba. Dzięki takiej strukturze implant zachowuje się bardzo podobnie jak naturalny ząb i jak reszta zębów w łuku zębowym. Zapewnia nam więc komfort użytkowania.
Korzyści zdrowotne
Implanty zębowe niosą za sobą kilka istotnych walorów zdrowotnych. Choć często o nich zapominamy, a może po prostu mamy małą świadomość tych zjawisk. Istotne są co najmniej dwa z nich. Po pierwsze, implanty zębów stymulują kość żuchwy i szczęki tak jak nasze zdrowe zęby. Korzenie naturalnych zębów podczas pracy lekko drażnią kość. Sprzyja to odbudowie i namnażaniu się tkanki kostnej. Jeśli w danym miejscu zabraknie zęba, to proces ten nie zachodzi i kość powoli zanika.
Po drugie implanty zębowe przeciwdziałają niepożądanemu przemieszczaniu się zębów, wykorzystujących wolne przestrzenie. Faktem jest, że pozostawienie dziury po zębie daje szanse innym, stłoczonym często zębom, na to by zrobić sobie trochę miejsca. Im bardziej przemieszczą się nasze zęby, jeśli zmiana ich położenia będzie znaczna, to może to wpłynąć także na zmianę zgryzu, a to jest już spory problem, który może przekładać się na szereg problemów zdrowotnych w przyszłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.