Gwarantuje 30 proc. redukcji zanieczyszczeń, w tym pyłu PM 2,5 o PM 10 benzo(a)pirenu oraz WWA. Efekt użytkowania – jak podkreślają eksperci – widoczny jest od razu w postaci ograniczonej do minimum ilości dymu z komina.
To dzięki zastosowania w procesie produkcji dodatku antysmogowego „Błękitny Plus”, który wytwarzany jest z węgla poprzez jego odgazowanie. Jednym słowem Karolinka Ekogroszek wpisuje się doskonale w działania na rzecz ochrony środowiska, które od lat kontunuuje Polska Grupa Górnicza.
Właśnie rozpoczęła się akcja promocyjna nowego produktu.
- Potencjalni odbiorcy już się zgłosili. Niebawem podpiszemy listy intencyjne z pierwszymi gminami. Ta współpraca będzie oczywiście odbywała się na zasadach komercyjnych. My jako PGG gwarantujemy odbiorcom dostęp do tego produktu i poprosimy ich o opinie na temat stosowania tego paliwa w szkołach, przedszkolach i obiektach zarządzanych przez samorządy - powiedział Adam Gorszanów, wiceprezes PGG ds. sprzedaży podczas konferencji w Bieruniu 21 bm. dodając, że w ramach polityki energetycznej państwa, dopuszczane będzie stosowanie paliw bezdymnych aż do 2045 r.
Ekogroszek Karolinka został stworzony z kilku komponentów. Węgiel pochodzi z kopalń PGG, podobnie jak blue coal, paliwo bezdymne uzyskiwane poprzez odgazowanie węgla.
- Odgazowanie polega na tym, że najbardziej rakotwórcze substancje są usuwane, dopalane i odpylane. Do klienta trafia paliwo czyste, niskoemisyjne - tłumaczył dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor zabrzańskiego Instytutu.
- Ze względu na technologię produkcji będzie to produkt bardzo stabilny, czyli przeciętny odbiorca może mieć pewność, że za rok, dwa, trzy, otrzyma węgiel o tych samych parametrach – dodał.
Przy spalaniu w kotłach piątej klasy lub ecodesign dym z komina jest już praktycznie niedostrzegalny.
- To paliwo powoduje, że w zasadzie nie widzimy żadnej emisji z kotłów – podkreślił dalej wiceprezes PGG Adam Gorszanów.
Zwrócił też uwagę na podwyższoną kaloryczność nowego paliwa, dającą więcej ciepła przy mniejszym zużyciu samego węgla.
PGG analizuje obecnie uruchomienie produkcji w pełni bezdymnego paliwa na szerszą skalę. Wymagałoby to wartej nawet kilkadziesiąt milionów zł inwestycji w specjalne reaktory odgazowania węgla. Studium wykonalności takiego przedsięwzięcia przygotowuje dla PGG Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, z którym spółka współpracuje przy produkcji ekogroszku Karolinka.
Polska Grupa Górnicza w 2021 r. sprzedała go blisko 700 tys. ton ekogroszku. Około 50 tys. ton tego produktu, oferowanego w papierowych workach, sprzedano w minionym roku za pośrednictwem firmowego sklepu internetowego. W br. ma zamiar podnieść tę produkcję do 1 mln ton.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
30% mniej dymu cos zmieni jak mamy normy przekroczone o 1000% w niektórych wsiach? Najlepszy sposob na czyste powietrze pozostaje nie spalać węgla.
Koks przecież jest już znany od dawna a ci pomalowali go na niebiesko i udają że coś nowego wymyślili....