Tylko jedno podziemne wyrobisko górnicze w województwie śląskim objęte ma zostać w 2022 r. liczeniem przebywających tam nietoperzy na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Zadanie to ma zostać wykonane w części podziemnych korytarzy pozostałych po eksploatacji rud cynku i srebra na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór.
- Obecnie trwa procedura wyboru, w drodze przetargu, wykonawcy, który przeprowadzi monitoring nocka dużego. Wybór właściwego terminu prowadzenia badań będzie należał do eksperta chiropterologa. Monitoring będzie prowadzony w rejonie otworu wlotowego „Blachówka Zachodnia”. W 2022 r. nie będziemy zlecali monitoringu nietoperzy w innych obiektach podziemnych - informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
To, że podziemia bytomsko-tarnogórskie stały się miejscem zimowego spoczynku nietoperzy, wiadomo od ponad ćwierć wieku. Badania nietoperzy prowadził tam m.in. pochodzący z Pyrzowic dr Grzegorz Kłys, pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego. Jego zdaniem tamtejszy układ podziemnych korytarzy może być drugim co do liczebności miejscem hibernowania nietoperzy.
Ostatnie liczenie było przeprowadzone w 2018 r. w ramach Ekspertyzy przyrodniczej mającej na celu wykonanie monitoringu zimowego nietoperzy oraz kontrolę stanu zachowania korytarzy w ramach działania pod nazwą „Działania wynikające z planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie PLH240003”. Podobna ekspertyza była przeprowadzona w 2012 r. W 2021 r. katowicki RDOŚ nie zlecał monitoringu nietoperzy w żadnych obiektach podziemnych.
Podziemia bytomsko-tarnogórskie stały się łatwiej dostępne dla nietoperzy w efekcie prowadzonej w XX wieku eksploatacji odkrywkowej przez Górnicze Zakłady Dolomitowe. Na skutek wydobycia dolomitu powstały dwa duże wyrobiska, położone pomiędzy drogą krajową nr 11 Bytom - Kołobrzeg a rezerwatem przyrody Segiet. W ścianach obu nieczynnych kamieniołomów znajduje się kilka otworów wejściowych. Nie są to sztolnie, lecz poprzecinane eksploatacją odkrywkową wyrobiska korytarzowe. Część z nich została zabezpieczona kratami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.