Prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw przeładował w 2021 r. Naftoport z Grupy PERN. To o ponad 6 proc. więcej niż w rekordowym 2019 r. Jak podkreśla PERN, Naftoport jest obecnie kluczową spółką, która zapewnia dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski.
Informując w środę o rekordowych przeładunkach w Naftoporcie w 2021 r., PERN przypomniał, iż jest to jedyny w Polsce morski terminal przeładunku ropy naftowej i jeden z największych terminali przeładunku produktów jej rafinacji, a zarazem jeden z największych w ogóle przeładunkowych terminali na Morzy Bałtyckim.
Prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw przeładował w ubiegłym roku Naftoport z Grupy PERN. To o ponad 6 proc. więcej niż w rekordowym 2019 r. - podkreślił PERN. Wspomniał przy tym, iż właśnie w 2019 r. Naftoport działał a maksymalnych obrotach z powodu kryzysu chlorkowego, który na 46 dni zatrzymał tłoczenie surowca ropociągiem Przyjaźń - chodziło o chlorki wykryte w ropie naftowej tłoczonej magistralą do Polski z Rosji, tranzytem przez Białoruś.
Jak zauważył PERN, dziś już prawie dwie trzecie dostaw surowca do Polski odbywa się drogą morską, głównie z kierunków innych niż wschodni. Naftoport jest dziś kluczową spółką zapewniającą dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski - oświadczył PERN.
Prezes PERN Igor Wasilewski, będący także przewodniczącym rady nadzorczej Naftoportu, zapewnił, że spółka bardzo dużą wagę przykłada do rozwoju infrastruktury zlokalizowanej nad Morzem Bałtyckim.
- Dzięki niej nasi klienci mogą skutecznie dywersyfikować dostawy ropy naftowej tak, aby otrzymywać najbardziej wydajne mieszanki i produkować najlepszej jakości paliwa oraz produkty petrochemiczne - ocenił Wasilewski, cytowany w komunikacie PERN.
Prezes PERN zwrócił uwagę, że spółka ta w ciągu ostatnich dwóch lat adykalnie zwiększyła potencjał magazynowy dedykowany ropie naftowej właśnie na wybrzeżu. Wspomniał przy tym o rozbudowanej bazie surowcowej w Gdańsku i o zakończonym drugim etapie rozbudowy tamtejszego Terminala Naftowego, co zwiększyło magazynowy potencjał PERN o prawie 600 tys. metrów sześc.
Z kolei prezes Naftoportu Andrzej Brzózka podał, iż w 2021 r. obsłużono tam blisko 270 tankowców. Jak zaznaczył, do Naftoportu mogą zawijać jednostki o długości przekraczającej 300 metrów i zanurzeniu 15 metrów, a do dyspozycji klientów jest tam aż 5 stanowisk przeładunkowych.
PERN zaznaczył, iż Naftoport posiada zdolność do przeładunku ponad 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku, zapewniając tym samym możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów PERN. Spółka wyjaśniła jednocześnie, że w morskim terminalu Naftoportu prowadzone są przeładunki ropy naftowej oraz benzyny i oleju napędowego, a także paliwa lotniczego, oleju opałowego, kondensatów i komponentów.
PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. na terenie naszego kraju rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii PKN Orlen w Płocku oraz Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz posiadające bazy magazynowe surowca i paliw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.