Rozmowy - ten temat zdominuje najbliższy wydanie Górniczej, które do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 20 stycznia. Będzie w nim o rozmowach, które dopiero się odbędą i o tych, które już się zakończyły. Te pierwsze już w poniedziałek, 24 stycznia, w Warszawie. Będą one dotyczyć umowy społecznej, a w zasadzie braku jej realizacji. To zarzuciła rządowi strona społeczna, która postawiła także ultimatum – dialog i gwarancja realizacji zapisów dokumentu lub protesty. Natomiast efektem drugich rozmów jest podpisanie porozumienia płacowego w Polskiej Grupie Górniczej. Jego szczegóły przedstawia red. Jacek Madeja.
W nowym numerze przedstawiamy także załogi z ruchu Halemba i ruchu Bielszowice kopalni Ruda, które współpracowały przy eksploatacji ściany. Do Halemby alokowano brygady oddziału wydobywczego, który w grudniu ub.r. prowadził roboty 780 m pod ziemią. 4 grudnia ub.r., wskutek silnego wstrząsu, doszło tam do obwału skał w wyrobisku na odcinku 50-60 m. Alokowani do Halemby górnicy pracują obecnie w rejonie wolnym od tąpań, współtworząc oddział wydobywczy G-3 H.
W nowym numerze przypominamy także o nadchodzących konsultacjach z Zakładem Ubezpieczeń społecznych na temat urlopów górniczych.
Sytuacja epidemiczna jest coraz trudniejsza. Dlatego warto posłuchać ekspertów. Zachęcamy do lektury rozmowy z lekarzem dr. hab. Jerzym Jaroszewiczem, kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Nie znam przypadku zgonu po trzeciej dawce szczepionki. Po dwóch dawkach zdarzało się, że umierały osoby obciążone ciężkim przebiegiem chorób współistniejących. Szczepienia chronią przed śmiercią na COVID-19. Ale uwaga! Dwie dawki szczepionki już nas nie będą chronić przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Chroni za to trzecia. Najlepszą sytuację odpornościową dają dwie szczepionki typu mRNA, przechorowanie COVID-19 i przyjęcie trzeciej szczepionki mRNA. Pamiętajmy, że w przypadku Omikrona jedna osoba zakaża średnio nawet sześć innych – mówi lekarz w rozmowie z red. Kajetanem Berezowskim.
W nowym numerze wracamy także do wydarzeń z grudnia 2018 r., kiedy miała miejsce katastrofa w Stonawie. Górnicza ustaliła na jakim etapie jest postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach.
Zapraszamy także do lektury Kalejdoskopu Ekologicznego, gdzie można dowiedzieć się wiele na temat programu Czyste Powietrze .
Przyglądamy się także jak wygląda realizacja projektu pn. Śląski System Magazynowania Energii. Liderem tego przedsięwzięcia jest gliwicki KOMAG, w którym odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego.
Zachęcamy także do lektury wywiadu z prof. Władysławem Mielczarskim z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.
- Głównym założeniem tej transformacji jest to, że niskie ceny energii z OZE spowodują likwidację wytwarzania energii w kosztownych, bo opodatkowanych pozwoleniami na emisje, źródłach węglowych czy gazowych. Jednak tak się nie stało, ponieważ OZE nie są w stanie zapewnić ciągłych dostaw energii przez 24 godziny nad dobę i 7 dni w tygodniu, niezbędnej dla funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki – stwierdza ekspert w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy.
To nie koniec wywiadów w nowym numerze. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce Paweł Wyciślok.
W dziale Po Szychciue prezentujemy sposób na komunikację wewnętrzną, którą wprowadzono w rudzkiej Halembie. W grudniu ukazał się tam pierwszy numer „Halymbioka”, gazetki zakładowej, której zadaniem będzie integracja załogi kopalni. Redaktorem odpowiedzialnym nowego wydawnictwa jest Wiktor Sobota, nadsztygar w Dziale TPI.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kiedy skończyłem traktować górników jak śmieci.....
Nie wierzę w żadne umowy z rządzącymi Po pierwsze znieść ustawę ograniczającą wysokość emerytur do 250% z 1998r