Mieszkańcy Tychów w przygotowanej przez samorząd ankiecie wypowiedzą się na temat nowego centrum tego ok. 120-tysięcznego miasta. Równolegle trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego i wizją rozwoju obszaru przyszłego centrum.
Obecny układ urbanistyczny Tychów, gdzie nie ma wyraźnie zaakcentowanego centrum, wynika z historii miasta. Rozpoczęta z początkiem lat 50. ub. wieku - decyzją najwyższych władz PRL - budowa Nowych Tychów była jedną ze sztandarowych inwestycji socjalizmu, obok budowy Nowej Huty w Krakowie. Aż do lat 80. powstawały osiedla mieszkaniowe, nazywane kolejnymi literami alfabetu.
- Niestety, nasze miasto wciąż nie posiada swojego wyraźnie zaakcentowanego centrum. Obszar, na którym miało ono powstać, stoi odłogiem i z pewnością nie jest naszą chlubą - ocenia Michał Lorbiecki, urbanista i pełnomocnik prezydenta Tychów odpowiedzialny za proces projektowania oraz budowy nowego centrum miasta.
Zadaniem pełnomocnika jest skoordynowanie działań i zaangażowanie w proces przygotowań do stworzenia nowego centrum wszystkich stron: samorządu, właścicieli nieruchomości, inwestorów oraz mieszkańców.
- Centrum miasta ma jednoczyć mieszkańców, co powinno być odczuwalne już w jego strukturze urbanistycznej. Z tego względu za strategiczny uznaliśmy cały obszar wzdłuż alei Jana Pawła II, a nie tylko niezagospodarowany teren po jego południowej stronie - wyjaśnia urbanista, zachęcając mieszkańców do udziału ankiecie. Jedno z jej pytań dotyczy oceny tego, gdzie obecnie - zdaniem ankietowanych - znajduje się centrum Tychów.
Autorzy ankiety pytają także mieszkańców co podoba im się w Tychach, jakie miejsca uważają za ważne i wyjątkowe, a w jakich czują się źle i niekomfortowo. Inne pytania dotyczą m.in. spędzania czasu wolnego, poruszania się po mieście, dostępności sklepów i usług. Zasadnicza część ankiety dotyczy jednak wyobrażeń i oczekiwań wobec nowego centrum miasta i możliwych do zastosowania wzorców.
Obecnie trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru, gdzie ma powstać nowe centrum - ma to być podstawa przyszłych zamierzeń inwestycyjnych. Wypracowano już wstępnie kierunek rozwoju tego terenu.
- To wizja centrum miasta wielofunkcyjnego, różnorodnego, pełnego zieleni i dla każdego. Teraz chcemy poznać preferencje mieszkańców i zestawić je z tymi założeniami w celu stworzenia koncepcji, z którą my wszyscy, tyszanki i tyszanie, będziemy mogli się utożsamiać, abyśmy mogli mówić o naszym wspólnym centrum miasta - tłumaczy Michał Lorbiecki. - Nadszedł czas, by dokończyć nasze miasto - powiedział urbanista w filmie, zachęcającym mieszkańców do udziału w ankiecie.
Ankieta jest dostępna elektronicznie, można ją także pobrać z miejskich stron internetowych i odesłać mailem lub oddać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.