W obliczu kryzysu energetycznego i rosnących cen surowców Chiny wyraźnie zwiększyły wydobycie węgla. W ubiegłym roku produkcja przekroczyła 4 mld ton - podał urząd statystyczny.
Dane z chińskich kopalni cytuje dziś rano Bankier.pl.
Na przełomie lata i jesieni ubiegłego roku Chińczycy zmagali się z kryzysem energetycznym. Popyt na prąd rósł wraz z odbijającą po kryzysie gospodarką i zamówieniami eksportowymi. Zapotrzebowanie wspierały niekorzystne zjawiska pogodowe - wczesne mrozy na północy i fala upałów na południu kraju. Tymczasem polityka Pekinu sprawiła, że produkcja energii stała się nieopłacalna w obliczu rosnących cen surowców, m.in. węgla i gazu, oraz administracyjnie ograniczanych cen prądu. Ponadto władze centralne chciały ograniczyć uzależnienie gospodarki od brudnych źródeł energii, co ograniczało aktywność sektora wydobywczego.
Sytuacja okazała się jednak na tyle trudna, że klimat musiał ustąpić miejsca bieżącym problemom. Pekin zmienił kurs, a produkcja węgla w ostatnim kwartale ruszyła, co miesiąc bijąc kolejne rekordy. Tak było również w grudniu, gdy wydobycie przekroczyło 384 mln ton i było o 7,2 proc. wyższe (jak podają statystycy) lub o 9,3 proc. wyższe (jak wynika z oficjalnej bazy danych urzędu statystycznego) niż rok wcześniej.
Mocna końcówka roku sprawiła, że i w całym roku produkcja węgla osiągnęła rekordowy poziom, przekraczając 4 mld ton. Według komunikatu chińskich statystyków wzrost wyniósł niespełna 5 proc.
Zwiększenie wydobycia węgla wraz z antyspekulacyjnymi działaniami władz doprowadziły do gwałtownego spadku cen surowca po ich wcześniejszym, gwałtownym wzroście. Tona kosztuje obecnie ok. 700 juanów, podczas gdy w szczycie w październiku cena sięgała blisko 2000 juanów. Chińczycy istotnie zwiększyli również jego rezerwy które przekraczają obecnie 160 mln ton, co powinno wystarczyć na ponad 20 dni zużycia.
Co ciekawe, w samym grudniu spadła produkcja energii elektrycznej - była o 2,1 proc. niższa niż rok wcześniej. W całym ubiegłym roku wzrosła jednak o 8,1 proc. wobec 2020 r. i 11 proc. wobec 2019 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.