Do końca 2022 r. mają zniknąć z krajobrazu obiekty powierzchniowe nieczynnej już kopalni węgla w Piekarach Śląskich.
Harmonogram przewiduje, że zabudowania w rejonie szybów Julian I i Julian IV mają być likwidowane w pierwszy, drugim i czwartym kwartale tego roku. Budynki przy szybie Julian II przewidziane są do likwidacji w drugim i czwartym kwartale. Od kwietnia do czerwca 2022 r. likwidacją mają być objęte zbiorniki czerpne i studnie, natomiast lipiec, sierpień i wrzesień zaplanowano na demontaż sieci elektrycznej i latarń oświetleniowych.
Być może nie cała zabudowa kopalniana zniknie z powierzchni ziemi i możliwe będą jeszcze pewne odstępstwa od tego programu. Zależy to m. in. od tego, czy władze samorządowe zdecydują się na przejęcie któregoś z budynków lub innych obiektów na swoje cele. Wcześniej takie zainteresowanie wyrażane było w stosunku do którejś z wież szybowych.
- Z gminą Piekary Śląskie prowadzona jest korespondencja dotycząca ustalenia, które tereny i obiekty mogłyby być przekazane miastu. Gmina nie wystąpiła jeszcze z prośbą o przekazanie - informuje Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu, będącej właścicielem likwidowanej kopalni.
Piekarska kopalnia utworzona została po drugiej wojnie światowej na bazie peryferyjnego szybu KWK Radzionków, nazwanego później Julian II. Otwarcie nowo zbudowanego zakładu nastąpiło w grudniu 1954 r. Przez lata zakład funkcjonował pd nazwą KWK Julian. Początkowo pieczę nad kopalnia sprawowało Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, a od 1976 r. - zjednoczenie dąbrowskie. W 1993 r. właścicielem kopalni stała się Bytomska Spółka Węglowa
W latach 1999-2011 kopalnia fedrowała pod nazwą Zakład Górniczy Piekary, a w latach 2012-2015 jako KWK Piekary. W grudniu 2015 r. stała się ruchem dwuruchowej kopalni Bobrek-Piekary, należąca do spółki Węglokoks Kraj. Ostatecznie Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek-Piekary Ruch Piekary zakończyła wydobycie węgla 31 stycznia 2020 r. W związku z podjęciem likwidacji kopalnia włączona została w struktury Spółki Restrukturyzacji Kopalń, funkcjonując jako SRK S.A. Oddział KWK „Piekary I”. Jednak nie cała infrastruktura wykorzystywana przez kopalnię przeszła do SRK, przykładowo bocznica kolejowa nr 886 Jup – KWK Piekary nie została przekazana do SRK SA w Bytomiu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Numer linii prowadzącej na bocznicę to 887 a nie jak napisano - 886