Wymienniki ciepła to grupa urządzeń, które posiadają jedną wspólną cechę, charakterystyczną dla wszystkich rodzajów. Ich zadaniem jest przekazywanie ciepła pomiędzy dwoma układami. Są obecne wszędzie tam, gdzie konieczne jest przekazanie ciepła w celu ogrzania pewnego medium. Przykłady wymienników ciepła spotykamy również w codziennym życiu.
Wymienniki ciepła w budownictwie
W budownictwie możemy spotkać wymienniki ciepła w wielu miejscach. Przede wszystkim są to elementy centralnego ogrzewania. Ciepło jest przekazywane z jednego układu, jakim może być piec lub inny system grzewczy do drugiego układu, którym są kaloryfery w domach lub mieszkaniach. Jedno medium jest znacznie cieplejsze od drugiego, dlatego następuje bezproblemowe przekazanie ciepła przez wymiennik.
Innym miejscem, gdzie budownictwo spotyka się z wymiennikami jest system ogrzewania wody. Tutaj również mamy do czynienia z dwoma rodzajami medium. Tym, które jest cieplejsze i odpowiada za ogrzewanie oraz tym chłodniejszym, które musi zostać ogrzane. Ciepło jest przekazywane z ciepłego medium do zimnej wody w celu ogrzania jej.
Wymienniki ciepła są również montowane podczas stawiania budynków. Nie mają one wtedy za zadanie ogrzać pewnej przestrzeni, ale odpowiadają za zachowanie optymalnej temperatury oraz za ograniczenie wychładzania pomieszczeń. Zimą, kiedy ciepłe powietrze ucieka z mieszkania, wymiennik ciepła wychwytuje jego część oraz wykorzystuje do ocieplania zimnego powietrza z zewnątrz, które dostaje się do mieszkania. W ten sposób ograniczone zostają straty ciepła, które mogą pojawiać się przy nieszczelnych oknach lub częstym otwieraniu drzwi.
Wymienniki ciepła w motoryzacji
Każdy kierowca przynajmniej raz w swoim życiu korzystał z klimatyzacji w samochodzie. Tam również jest wykorzystywany wymiennik ciepła. Najczęściej jest to układ dwóch wymienników, które współdziałając ze sobą pozwalają na zachowanie optymalnej i zadanej temperatury wewnątrz pojazdu. Zadaniem wymiennika ciepła zamontowanego w klimatyzacji jest ochładzanie powietrza, które jest wprowadzane do pojazdu z zewnątrz. Często działa to podobnie jak w przypadku wymienników ciepła w budownictwie. Ciepłe powietrze jest ochładzane za pomocą zimnego powietrza z wnętrza samochodu. Następnie wykorzystywany jest drugi wymiennik ciepła, który jeszcze obniża temperaturę poprzez odebranie ciepła z powietrza, które jest wprowadzane do klimatyzacji. Umożliwia to zachowanie wewnątrz samochodu niższych temperatur niż te panujące na zewnątrz, co jest szczególnie pomocne latem.
Chłodnica to kolejny przykład wymiennika ciepła stosowanego w motoryzacji. Jest to niezwykle ważny element konstrukcyjny samochodu, służący do chłodzenia silnika spalinowego. Podczas pracy silnik może znacznie się nagrzewać. Aby uniknąć przegrzania lub konieczności postojów w celu schłodzenia układu, wykorzystywany jest wymiennik ciepła. Chłodnica ma za zadanie przechwytywanie ciepła z silnika oraz odprowadzanie go poza układ. Ciepło jest przekazywane z cieplejszego medium, jakim jest silnik spalinowy do chłodniejszego – chłodnicy. W ten sposób następuje obniżanie temperatury całego układu. Minimalizuje to ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji związanych z przegrzaniem się silnika spalinowego.
Wymienniki ciepła są obecne we wszystkich układach, które wymagają grzania lub chłodzenia. Przekazują ciepło z jednego medium do drugiego, regulując temperaturę. Dlatego można się z nimi spotkać nawet podczas codziennego użytkowania samochodu lub ogrzewania w domu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.