Mniej niż tysiąc osób obejrzało w 2021 r. kopalnię ćwiczebną przy Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. To efekt m. in. zastosowania się muzeum do ministerialnych rozporządzeń.
Kopalnia była zamknięta w styczniu, marcu i kwietniu. Otwarcie nastąpiło 4 maja 2021 r. i od tego czasu obiekt przyjmował zwiedzających. Przez cały 2021 r. wyrobiska służące w przeszłości do nauki zawodu uczniom szkoły górniczej zwiedziło poniżej tysiąca turystów.
- Kopalnię odwiedziło 969 osób. Mało? To efekt obostrzeń covidowych: okresy zamknięcia, ograniczenia liczebności grup do 5 osób, wejścia co 2 godziny, brak wycieczek zorganizowanych i ogólnie mniej zwiedzających - stwierdza Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.
Tak małej rocznej liczby zwiedzających w turystycznych kopalniach węgla w Polsce nie było od lat. Niższą frekwencję miała poprzednio Kopalnia Guido w Zabrzu, którą w 1999 r. zwiedziło 255 osób, a w 1997 r. - 582 zwiedzających.
Miniony rok w dąbrowskiej kopalni naznaczony był także likwidacją urządzeń multimedialnych w podziemiach. Miało być nowocześnie, jednak warunki panujące w kopalni zwyciężyły z elektroniką.
- Trasę multimedialną otwarto 13 czerwca 2015 r. na Industriadę. Projekt miał funkcjonować 5 lat. Po zakończeniu projektu i końca okresu gwarancyjnego multimedia zaczęły się psuć przez dużą wilgotność i systematycznie do początku 2021 r. były wyłączane. Osinobus został przeniesiony we wrześniu 2020 r.
Osinobus stojący przez kilka lat przed wejściem do kopalni przeniesiony został na Park Militarny koło muzeum. Obecnie przed kopalnią stoją nowo pozyskane eksponaty z kopalni Kazimierz-Juliusz, czyli koło wyciągowe i wagoniki kopalniane.
Prócz tego w minionym roku w kopalni wykonano jedynie własnymi siłami i środkami niezbędny remont instalacji odwadniającej. Wymieniono dziurawy wąż, częściowo zastępując go rurami PCV.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.