Resort zdrowia we wtorek, 11 stycznia, poinformował o 11 406 nowych zakażeniach i 493 zgonach. W Polsce właśnie przekroczona została bariera 100 tys. ofiar COVID-19 od początku pandemii. Niestety, jak pokazują statystyki, w Polsce liczba zgonów jest obecnie jedną z najwyższych na świecie. Odpowiada za to m.in. niski stopień tzw. wyszczepienia i nieprzestrzeganie obostrzeń.
Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował dzisiaj na antenie TVN24, że w następnych dniach należy spodziewać się wzrostów zarażeń i zachorowań na COVID-19. Słowem: lepiej to już było.
- Sytuacja jest trudniejsza w porównaniu z innymi falami, bo mamy ponad 18 tysięcy hospitalizacji. Nigdy nie było sytuacji, żebyśmy z tak wysokiego poziomu mieli do czynienia z namacalnym ryzykiem nowej mutacji - podkreślił.
Dodał, że co prawda Omikron jeszcze nie dominuje, ale w piątek udział tego wariantu był 3-procentowy - w badanych próbkach, a w poniedziałek już 7 proc.
- Jesteśmy w okresie niepewności i ryzyka. Cały czas gromadzimy wiedzę, obserwujemy inne kraje. Musimy brać pod uwagę zarówno scenariusze najbardziej czarne, jak i te mniej katastroficzne - mówił.
A jak to wygląda w krajach, w których Omikron jest odpowiedzialny za większość zakażeń? USA informuje, że w poniedziałek odnotowano tam 1,13 mln nowych zakażeń koronawirusem. To jest najwyższym na świecie dobowym przyrostem liczby infekcji od początku pandemii. Średnia siedmiodniowa dla nowych infekcji potroiła się w ciągu dwóch tygodni.
W efekcie np. w Chicago odwołano zajęcia w szkołach, w Nowym Jorku zawieszone zostało funkcjonowanie trzech linii metra. Z kolei w San Francisco mieszkańcy są proszeni o dzwonienie pod numery alarmowe tylko w ostateczności bo brakuje personelu obsługującego karetki, nie ma też w wystarczającej liczby osób np. w straży pożarnej.
W Niemczech liczba zakażeń w ciągu tygodnia potroiła się. W niedzielę odnotowano tam 77 zgonów związanych z COVID-19. Tydzień wcześniej było to 46 ofiar śmiertelnych. Tamtejsze władze podkreślają, że dalsze restrykcje w walce z omikronem są nieuniknione.
A oto szczegółowy komunikat resortu zdrowia z 11 stycznia: - Mamy 11 406 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1750), małopolskiego (1355), śląskiego (1069), wielkopolskiego (938), pomorskiego (900), dolnośląskiego (822), łódzkiego (785), podkarpackiego (627), kujawsko-pomorskiego (610), lubelskiego (604), zachodniopomorskiego (545), warmińsko-mazurskiego (419), świętokrzyskiego (275), podlaskiego (237), lubuskiego (189), opolskiego (170). 111 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 173 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 320 osób - informuje MZ.
Oficjalna liczba zakażonych koronawirusem od początkiem pandemii to 4 232 386 (rzeczywistych zachorowań było kilkakrotnie więcej). Liczba zmarłych to 100 254.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.