- Podwyżka stopy referencyjnej o 50 pb, podczas wtorkowego posiedzenia RPP, jest już w cenach i powinna utrzymywać kurs EUR/PLN na bieżących poziomach - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista banku Millennium Mateusz Sutowicz. Według niego, także na rynku długu potencjalnym źródłem zmienności mogą być dopiero scenariusze odmienne od takiej podwyżki.
- Oczywiście czekamy na to co wydarzy się jutro i w środę, czyli posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej oraz konferencję prasową prezesa NBP Adam Glapińskiego. Realizacja rynkowego scenariusza i konsensusu, czyli podwyżki stopy referencyjnej o 50 pb jest już w cenach, ale powinna utrzymywać złotego na bieżących poziomach, czyli tych, które widzimy obecnie - powiedział Mateusz Sutowicz.
Między październikiem a grudniem RPP podwyższyła referencyjną stopę procentową łącznie o 165 pb, do 1,75 proc., w trzech krokach po 40, 75 i 50 pb.
Ekonomista wskazał, że dla złotego istotny będzie wydźwięk środowego wystąpienia prezesa NBP Adama Glapińskiego.
- Wiele będzie zależeć od tego, co usłyszymy w środę, co prezes NBP powie o przyszłości. Kluczowe będzie czy oczekiwania rynkowe, które w ostatnim miesiącu mocno się nasiliły z uwagi chociażby na rewizję w górę tegorocznej ścieżki inflacji, mają uzasadnienie. To będzie stanowiło potencjalne źródło zmienności w tym tygodniu dla złotego oraz dla krajowego długu - powiedział.
- Jeśli zabraknie konkretów, to wydaje mi się, że rynek także nie zmieni oczekiwań i pozostanie wierny agresywnej ścieżce zacieśniania polityki pieniężnej w tym roku - dodał.
Od rana EUR/PLN stabilizował się w okolicach poziomu 4,59, a po południu kurs jest 0,18 proc. pod kreską, w okolicy 4,58. USD/PLN idzie w górę o 0,31 proc. do 4,046, podczas gdy EUR/USD idzie w dół o 0,47 proc. do 1,132.
RYNEK DŁUGU
- Sytuacja jest podobna jak na złotym. Jeżeli podwyżka będzie zgodna z oczekiwaniami, to ten scenariusz jest już zdyskontowany. Jakiekolwiek odmienne scenariusze, czy to podwyżka o 25 pb, czy o 75 pb, chociaż ryzyka są raczej w górę, będą powodem do rynkowej zmienności - wskazał.
Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych idą w górę o 9,7 pb do 1,597 proc., a niemieckich rosną o 4,2 pb do -0,137 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.