Przedstawiamy przegląda najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy z branży górniczej i energetycznej. Tym razem pod lupę bierzemy drugi kwartał, a więc okres od początku kwietnia do końca czerwca.
Dalej pandemia dyktuje twarde warunki na światowych rynkach, ale jak się okazuje, koronawirus znów wszystko postawił na głowie. Po bezprecedensowym spowolnieniu gospodarczym powoli zaczyna się niespotykane wcześniej odbcie. Powoli zaczyna brakować wszystkiego – towarów i surowców – w tym także węgla. Na dodatek swoje trzy gorsze dorzuca także natura. Okazuje się, że w już w zimie z powodu braku wiatru w Europie dostawy energii muszą ratować stopniowo skazane na zapomnienie elektrownie węglowe. W kolejnych miesiącach ten renesans węgla jest kontynuowany.
W Polsce związkowcom i stronie rządowej udaje się wreszcie wynegocjować umowę społeczną dla górnictwa, która zakłada stopniowe zamykanie kopalń aż do 2049 r. W tym czasie odchodzący z kopalń górnicy mają otrzymywać odprawy, a funkcjonowanie zakładów górniczych ma być dotowane z budżetu państwa. Tyle teoria, bo praktyka już wkrótce pokaże, że cały proces ładnie wygląda jedynie na papierze.
Pod górę ma nie tylko górnictwo węgla kamiennego, ale także węgiel brunatny. Zaczyna się polsko-czeski spór o kopalnię w Turowie...
KWIECIEŃ
1 kwietnia
7 kwietnia
8 kwietnia
9 kwietnia
12 kwietnia
13 kwietnia
14 kwietnia
19 kwietnia
22 kwietnia
26 kwietnia
28 kwietnia
MAJ
4 maja
5 maja
10 maja
11 maja
12 maja
13 maja
17 maja
18 maja
21 maja
26 maja
27 maja
28 maja
CZERWIEC
1 czerwca
W kwietniu tego roku polskie kopalnie wydobyły ok. 4,6 mln t węgla, a wielkość sprzedaży tego surowca osiągnęła 4,8 mln t. Produkcja i sprzedaż były niższe niż w marcu br., jednak wyższe niż w kwietniu 2020 r.
2 czerwca
7 czerwca
8 czerwca
9 czerwca
11 czerwca
12 czerwca
15 czerwca
18 czerwca
21 czerwca
24 czerwca
28 czerwca
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.