Środowiska ekologiczne, które uważają się za zwycięzców w wyborach prezydenckich, jakie odbyły się 19 grudnia 2021 r., usiłują przekonać światową opinię publiczną do swoich negatywnych ocen chilijskiego górnictwa rud miedzi.
Ostatnio kolejny materiał na ten temat publikuje agencja Bloomberg (Mining has brought nothing but poverty” – young environmentalists plan rewrite of Chile copper mining rulet - 22 grudnia 2021 r.). Twierdzą oni, że: „Górnictwo przyniosło tylko biedę”. Pomijając nieprecyzyjne określenie względnego charakteru pojęcia „bieda”, to wydaje się, że środowiska studenckie tego kraju rozumieją ją jako niższy standard życia aniżeli w USA, Wielkiej Brytanii, czy innych światowych mocarstw. To porównanie daje uzasadnienie dla chilijskiego pojęcia „bieda”.
Od kilku lat w Chile narastały niepokoje związane ze studenckimi zamieszkami, które powszechnie lekceważono. Początkowo nie miały one nic wspólnego z ograniczeniem chilijskiego górnictwa, skupiano się raczej na bardziej sprawiedliwym podziale płynących z tej branży dochodów. Te zaś w podstawowej ilości zgarniali zagraniczni inwestorzy. I to prawdopodobnie jest powodem negatywnych ocen dla chilijskiego górnictwa miedziowego.
Rewolta 15 groszy
Od połowy października 2019 r. trwała fala protestów studenckich w Chile. Dla wielu ekonomistów śledzących rozwój globalnej gospodarki były one do przewidzenia. Nie znana była tylko data i przyczyna ich powstania. Z tego punktu widzenia teoria narastania tego rodzaju kryzysów, choćby tylko w zarysie, winna być brana pod uwagę w kontekście kapitałochłonnych surowcowych inwestycji poza granicami naszego kraju.
Podobne wydarzenia jakie ostatnio miały miejsce w Chile, nauka ekonomii porównuje do powstania lawiny w Alpach. Na początku obfite opady śniegu, który gromadzi się w szczytowych partiach gór, powodują podziw i zadowolenie z pięknych widoków oraz atrakcyjnych narciarskich tras zjazdowych. Śnieg nadal jednak pada, a nawisy śnieżne stają się coraz groźniejsze. Nikt jednak na to nie zwraca uwagi, gdyż przecież nic złego się nie dzieje. Widoki są coraz piękniejsze, a narciarskie wyczyny zjazdowe budzą dreszcz emocji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.