Czy węgiel stanie się w przyszłości ekologicznym źródłem energii? Nowa technologia pokazuje, że jest to możliwe. Australijska Organizacja Technologii Niskoemisyjnych (LETA) przeprowadzi studium jej wykonalności. Węgiel umożliwiłby łatwą produkcję wodoru, a powstały dwutlenek węgla składowanoby pod ziemią.
Węgla nie można teraz uważać za źródło ekologiczne. Kiedy mowa o węglu, większość ludzi wyobraża sobie czarny dym z kominów, zwłaszcza na wsiach. Węgiel zdecydowanie nie jest uważany za źródło czystej energii i w przyszłości mało który kraj liczy się z umieszczeniem go w miksie energetycznym. Ale to może się zmienić, ponieważ według australijskiej organizacji, możliwe będzie wykorzystanie go do celów energetycznych bez dodatkowej emisji gazów cieplarnianych.
Kluczem do wykorzystania węgla, jako źródła czystej energii, jest technologia zwana cyklem Allama-Fetvedta, która wytwarza wodór jako produkt uboczny podczas spalania węgla i jednocześnie wychwytuje emisję CO2. I właśnie nią interesuje się Low Emission Technology Australia (LETA), zlecając studium wykonalności.
Jeśli technologia mogłaby zostać wykorzystana w przyszłości, zdaniem Australijczyków, przyniesie duże wpływy do budżetu tego kraju. Przy okazji Australia mogłaby stać się jednym z największych światowych producentów wodoru.
Cykl Allama działa w dość prosty sposób. Turbina wytwarzająca energię elektryczną nie jest napędzana parą, ale bezpośrednio CO2, który wytwarza się z węgiel. Jednocześnie technologia może wytwarzać wodór. Dwutlenek węgla napędzający turbinę jest następnie wychwytywany i trwale magazynowany. Chociaż ze składowaniem CO2 jest najwięcej problemów, to jednak ta opcja wcale nie jest nierealna.
- To studium wykonalności jest ważnym powodem do dalszego rozwoju technologii niskoemisyjnych, które mają kluczowe znaczenie dla bezemisyjnej przyszłości Australii, niezawodności energetycznej i dobrobytu – powiedział Mark McCallum, dyrektor generalny LETA, w rozmowie z portalem Australian Mining.
Stosując cykl Allama-Fetvedta, można by wyprodukować wodór w cenie poniżej 2 dolarów za kilogram. Potencjalnie sama Australia mogłaby wyeksportować wodór za 35 mld dolarów, co również miałoby znaczący wkład w gospodarkę. Australia posiada obecnie duże rezerwy węgla i jest jednym z dziesięciu krajów o największym wydobyciu tego paliwa kopalnego na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.