Codzienna chińska gazeta Global Times informuje o zawieranych kontraktach handlowych na import węgla z krajów o jego największym wydobyciu na świecie.
Chiny zwiększają wydobycie i transport węgla oraz ropy i gazu, a także stawiają na rozwój odnawialnych źródeł energii, aby poradzić sobie z zimowym szczytem dla energii elektrycznej.
China State Railway Group Co przetransportowała z zagranicy 118 milionów ton węgla energetycznego od 1 do 26 listopada, co oznacza wzrost o 34,6 procent rok do roku. Eksporterzy węgla z Rosji, Indonezji i Mongolii zacieśniają współpracę z Chinami w celu zawarcia korzystnych dla siebie kontraktów. Spotkanie zainteresowanych importerów odbyło się 12 grudnia w Pekinie.
Wartość pierwszej partii kontraktów to 2,49 miliarda dolarów. Eksporterzy węgla z tych trzech krajów dostarczą do Chin 25,82 mln ton węgla energetycznego. Gazeta przypomina, że całkowita wielkość importu węgla do Chin w 2020 r. wyniosła 300 mln ton, a kontrakty te stanowią prawie 10 procent rocznego importu węgla do kraju.
Według statystyk Generalnej Administracji Celnej opublikowanych 7 grudnia, Chiny importowały 292,3 mln ton węgla w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2021 roku, co oznacza wzrost o 10,64 proc. rok do roku. Jako jeden z głównych eksporterów węgla, Rosja dostarczyła 47,58 mln ton w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 roku, co stanowi 18,57 procent całkowitej ilości importowanego węgla.
Global Times podkreśla, że eksportowe centrum energetyczne Rosji przesuwa się z Europy w kierunku Azji i Pacyfiku. Dla tego celu Rosja intensywnie rozbudowuje swoje połączenia kolejowe z Chinami. Podejmując ten sam temat agencja Reuters zauważa, że braki węgla w Chinach były ostatnio tak dotkliwe, że zgodzili się oni na rozładowywanie australijskich dostaw, mimo napiętych relacji politycznych z tym krajem.
Niemiecki portal poświecony ochronie środowiska Enviromental, Social & Governance (ESG) Schutzen pisząc o polityce węglowej Chin ubolewa, nad niedotrzymywaniem ich własnych zobowiązań podjętych na COP26. Portal ten zauważa, że chińska polityka węglowa zawsze polegała na brutalnej grze. Przykładem jest finansowanie przez Chiny elektrowni węglowych w Bośni i Hercegowinie, które nadal prosperują pomimo zobowiązania prezydenta Xi Jinpinga na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ we wrześniu ubiegłego roku, do zaprzestanie finansowania budowy nowych elektrowni węglowych za granicą. Tego rodzaju elektrownie finansowane przez Chiny zostaną zbudowane również w Indonezji, Filipinach i Serbii, a wszystkie te projekty mają szacunkową całkowitą moc ponad 3 645 MW.
Z drugiej strony węgiel zawsze pozostawał w sercu kwitnącej gospodarki Chin. Portal zauważa, że Chiny bardzo łatwo składają obietnice rezygnacji ze swojej globalnej i krajowej polityki węglowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.