Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
25 grudnia 2021 Portal gospodarka i ludzie Rozmawiała: Aldona Minorczyk-Cichy

Gawlikowska-Fyk: Górnicy zasługują na prawdę

Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk jest kierowniczką projektu Elektroenergetyka w Forum Energii
fot: ARC

- Gospodarka ruszyła, zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie także na energię z węgla, zwiększyło się, ale jednocześnie nie ma wątpliwości, że jego kres jest realny i właśnie teraz przyspieszają dyskusje o wycofywaniu węglowych mocy wytwórczych w najbliższych kilku latach - mówi w rozmowie z portalem netTG.pl dr ALEKSANDRA GAWLIKOWSKA-FYK, kierowniczka projektu Elektroenergetyka w Forum Energii.

Zbliża się koniec kolejnego - trudnego, pandemicznego roku, a z nim czas podsumowań. Co, pani zdaniem, ważnego podkreślenia wydarzyło się w sektorach energetyki i górnictwa?
To był rok obfitujący w wydarzenia. Na samym początku rząd przyjął tak długo oczekiwaną Politykę energetyczną Polski do 2040 r. W niej znalazły się zapisy o scenariuszach dotyczących miksu wytwórczego i roli węgla w polskiej energetyce. To ważne informacje dla przyszłości branży górniczej, funkcjonowania spółek. One muszą wiedzieć, jak szybko będziemy od tego surowca odchodzić i że jest to nieuchronne. Mimo braku ostatecznej decyzji politycznej w tym zakresie widać, że takie scenariusze były w tym roku już formułowane.

W trakcie roku, a zwłaszcza na jego końcówce, obserwujemy paradoksalną sytuację. Energii z węgla produkuje się w Polsce ciągle dużo, aż 75 proc. To więcej niż w ubiegłym roku. Gospodarka ruszyła, zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie także na energię z węgla, zwiększyło się, ale jednocześnie nie ma wątpliwości, że jego kres jest realny i właśnie teraz przyspieszają dyskusje o wycofywaniu węglowych mocy wytwórczych w najbliższych kilku latach. W konsekwencji zapotrzebowanie na węgiel energetyczny będzie maleć.

Na pewno gwoździem do trumny węgla energetycznego są ceny uprawnień do emisji CO2.
To kolejny rok wysokich wzrostów ceny EU ETS. W rekordowym momencie skoczyły do ponad 90 euro za tonę, teraz nieco spadły. Pytanie, jak ten rozchwiany pandemicznie rynek będzie wyglądał w najbliższych latach, ale trend wysokich cen jest niezmienny i to wpłynie na przyszłość węgla. Poza scenariuszami z PEP 2040, które mówią, że węgla będzie mniej, choć nie wiadomo jeszcze o ile, mamy także dyskusję o umowie społecznej dla górnictwa, zakończeniu eksploatacji w 2049 r. i oczywiście procedowaną w grudniu nowelizację ustawy górniczej, która zakłada wdrożenie wartego 28,8 mld zł systemu wsparcia dla kopalń węgla kamiennego. To ważne dla kondycji i funkcjonowania spółek górniczych, ale cały proces odbył się bez konsultacji społecznych, bez wyjaśnienia skąd i dlaczego taka kwota wsparcia. Wdrożenie proponowanych w nowelizacji rozwiązań wymaga zgody Komisji Europejskiej. Trzeba poczekać na jej decyzję. To wszystko zdecyduje o przyszłości tego sektora, no i oczywiście szeroko pojętej energetyki w Polsce.

Co z Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, na który czekają regiony górnicze?
Regiony węglowe przygotowały terytorialne plany sprawiedliwej transformacji, które nie zostały jeszcze zaakceptowane przez KE, a w grę wchodzi przecież kilka miliardów euro. Ten fundusz jest częścią Umowy Partnerstwa, czyli najważniejszego dokumentu określającego w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Proces nie jest zakończony. W związku z tym w regionach węglowych panuje niepewność co do przyszłości. Nie ma też jednolitej strategii dla sektora węglowego, bo górnictwo węgla brunatnego nie jest objęte umową społeczną. Podobnie jak nie ma planów transformacji sektora wytwarzania energii elektrycznej. Od dwóch lat trwają dyskusje o wieloletnich ramach finansowych UE. To są pieniądze na finansowanie transformacji energetycznej w Polsce i tych pieniędzy jak na razie nie ma. Gospodarka po najtrudniejszym momencie pandemii ruszyła, więc dzisiaj ten Fundusz Odbudowy miałby już trochę inne znaczenie dla kondycji gospodarki i dla nowych inwestycji, ale niemniej te pieniądze unijne są potrzebne m.in. na sprawiedliwą transformację i to jest duża rzecz, która w tym roku się nie wydarzyła.

Strona 1 z 2
1
2

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16) pokaż wszystkie
 • Chris fra Danmar 3 stycznia 2022 07:49:49
  Profile Avatar

  Czy dym który wylatuje z komina gdzieś odlatuje w przestrzeń kosmiczną? Jołopy od spalania zrozumcie że mieszkami w pomieszczeniu zamkniętym bez komina. Jak długo można palić ognisko w zamkniętym pokoju aby nie udusić samego siebie?

 • Rysiek 29 grudnia 2021 07:46:40
  Profile Avatar

  W czasie, kiedy te absurdalne ETS-y kosztowały kilka euro, to Niemcy skupowały je w dużych wolumenach. Teraz, kiedy ich cena podchodzi pod 90 euro, rząd polski sprzedał je wszystkie na pniu, żeby dostać się do gotówki. Sytuacja jest taka, że Niemcy mają tanią energię a my płacić będziemy jeszcze drożej pomimo swojego węgla. Całą opłatę za ETS-y przeniesiono na społeczeństwo. Takich mamy wizjonerów, analityków gospodarczych, fachowców. Aż prosi się o pomstę do nieba. I do tego jeszcze te absurdy z gazem, za który przepłacamy. Dużo by jeszcze pisać.

 • Zbigniew 28 grudnia 2021 09:56:53
  Profile Avatar

  Po dr -atach tak mają..totalny odjazd mózgu od rzeczywistości..Mam siostrę po dr,która już nie jest w Rodzinie. Zapomniał wół jak cielęciem był.

 • Meluzyna 27 grudnia 2021 23:45:00
  Profile Avatar

  Nie te oczy, nie te oczy…

 • Radowicz 27 grudnia 2021 21:52:33
  Profile Avatar

  Kto opłaca brednie tej kobiety Kreml czy Greenpic ??? Kobieto pewnie jeździsz najdalej do Zakopanego albo na Mazury masz ograniczony horyzont Opłaty CO2 to haracz który wymyśliło lobby , kasa idzie na getta muzlumanow i turasów w zachodniej Europie Zarazę ,,zielona ,, trzeba zwalczyć jak Sowietów

 • Tak że ten 27 grudnia 2021 10:05:17
  Profile Avatar

  Totalne pomieszanie z poplątaniem… polecam zobaczyć film pt nie patrz w górę…. Kasa, kasą, ale jak ci biedni Polacy będą żyć, skoro Niemcy i Francja ułożyli się z rusami i będą narzucać swoje ceny energi przez następne lata. Po co nam teraz świeże powietrze skoro umrzemy z głodu albo wyziębienia.

 • Uczciwy układ. 27 grudnia 2021 08:49:30
  Profile Avatar

  Chcecie odejścia od energetyki węglowej to dajcie tu i teraz coś równie dobrego. Ciepła i prądu potrzebujemy tu i teraz, a nie za ileś tam lat. Dodatkowo chcecie odejścia pracowników z górnictwa dajcie im tu i teraz dobrą pracę. Sami odejdą, a każdy potrzebuje dobrej i pewnej pracy tu i teraz, a nie za ileś tam lat. Tu nie wygrają jakieś obiecanki cacanki, jacyś tajemniczy inwestorzy z Kataru (jak było przy stoczniach) czy jakieś przebranżowienia, gdzie stoczniowców szkolono m in. do bycia fryzjerem dla zwierząt...

 • Cała prawda... 27 grudnia 2021 08:19:00
  Profile Avatar

  Tym razem poszukiwania prawdy. 4. Czy najlepszym rozwiązaniem dla Polski (naszego specyficznego kraju położonego w takich a nie innych warunkach skarbów natury)jest korzystać z zasobów, które mamy zapewniając bezpieczeństwo energetyczne naszej gospodarce (jak Arabia Saudyjska mając ropę dba o swój interes) i na tej fali bezpieczeństwa mądrze wymagać od siebie rozwoju energetyki odnawialnej (nie przepłacając za to swoim bezpieczeństwem i dobrobytem Polek i Polaków!) a dodatkowo rozwijać technologie wodorowe lub podobne im w celu uzyskania powszechnego wdrożenia akumulacji energii z dobrych pór roku dla OZE na czas zimy, itp.? Ludzie nie poprą rozwoju energetyki, która zagrozi ich dobrobytowi. Jak jest zimno i nie ma prądu to nikogo nie da się przekonać, że to o jego lepsze jutro. Bo jak jest zimno i nie ma prądu to trudno też się jest rozwijać (!).

 • Cała prawda... 27 grudnia 2021 08:10:22
  Profile Avatar

  Trochę luźniejszy fakt: 3. Na piękne oczy Pani Aleksandry nie ogrzejemy naszych mieszkań, domów, zakładów pracy, itp. i nie dostarczymy im energii elektrycznej czy cieplnej. Mamy dziś (tu i teraz) jedyny (!) od kilkudziesięciu lat skuteczny sposób wytwarzania energii i nic nie rokuje jego upadku w postaci np. braku własnego surowca, czy niemożności technicznych budowy na węgiel elektrowni lub ciepłowni i to zgodnie z najwyższymi osiągnięciami techniki w temacie proekologii. Ktoś mocno lobbuje na ten upadek od strony idealogii wywodzącej się z futurologii klimatu. Pamiętajmy, że klimatolodzy nie są w stanie uczciwie i pewnie przewidzieć pogody na kilkadziesiąt dni, a co dopiero lat. Słowo oznacza ze starożytnego .

 • Cała prawda... 27 grudnia 2021 07:59:04
  Profile Avatar

  C.d. faktów: 2. Nie dotarło jeszcze do świadomości społecznej (równie dobitnie jak cena gazu) że tak zwane eko źródła ciepła w domach stanowią dodatkowe obciążenie dla mocy wytwórczych (ograniczonych rzecz jasna!) elektrowni na węgiel w zimie. Dla przykładu przy głębokich mrozach pompa ciepła potrzebuje bardzo dużo prądu, a gdy powietrzna nie wydala, grzeje wodę w c.o. tradycyjnymi grzałkami (!) elektrycznymi. Stąd grozi na blackout energetyczny, bo do tej pory nie spotkane masowo urządzenia w zimie potrzebują mocy z energetyki, a te które zawsze były również. W zimie bardzo bardzo słabo działa energia odnawialna!

 • Cała prawda... 27 grudnia 2021 07:46:55
  Profile Avatar

  Wszyscy zasługują na prawdę. Kilka faktów: 1. Rządzący od około czterech lat próbują bardzo mocno zagłuszyć prawdę, że produkujemy ponad 70% (to dużo!) z własnego (!) surowca energetycznego. I nie ma dziś (teraz już, bo potrzeby są teraz i tu) wdrożonego rozwiązania, żeby te ponad 70% w tak dobrej cenie (!) i skuteczności (!) sprawdzonej przez ponad 70 lat czymś innym zamienić będąc jednocześnie tego właścicielem i nie wchodząc w poddanie się jakiemuś innemu krajowi, który nam sprzeda jeśli (!) zechce i po jakiej cenie (!) zechce surowiec do energii lub już gotowy prąd.

 • No More Teras 26 grudnia 2021 20:07:51
  Profile Avatar

  Pogonić to jak najszybciej. Stawiać dwie atomowe elektrownie na północy i południu po 6 reaktorów każda bo za chwilę nie będziemy mieli skąd energii kupować. Każde państwo ma coraz większe zapotrzebowanie przecież

 • Rob 26 grudnia 2021 16:48:02
  Profile Avatar

  Totalna bzdura , koniec wegla to idio...tyczny wymysl UE, na węglu można by jeszcze długo zarabiać i przy dzisiejszym zapotrzebowaniu na energię- bardzo dobrze. Ale musimy robić i myśleć jak ci lewacy z UE.

 • Paweł 26 grudnia 2021 11:43:29
  Profile Avatar

  Kobieto brednie opowiadasz. Reszta świata zwiększa wykorzystanie węgla kamiennego, brunatnego. Tylko uniia brnie w ślepy zaułek. Za nasze pieniądze, ważne że kasa się zgadza....

 • Wul 26 grudnia 2021 04:56:36
  Profile Avatar

  Prawda prawdą ,ale podwyżki muszą być

 • Radowicz 25 grudnia 2021 15:31:47
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • NCAOQ
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Co dalej ze złożem Piast?
12 sierpnia 2022
11629 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Partnerzy portalu