Płaskorzeźby religijne związane tematycznie z Bożym Narodzeniem, ucieczką świętej rodziny do Egiptu czy działalnością Jezusa zdobią najsłynniejszą kaplicę w podziemiach Kopalni Soli Wieliczka. Ich twórcą był górnik wielickiej kopalni Antoni Wyrodek. Nie każdy jednak wie, że także jeden z jego synów odziedziczył talent i zainteresowanie po ojcu.
Antoni Wyrodek urodził się 13 listopada 1901 r., a zmarł 26 lutego 1992 r. Był synem górnika wielickiej kopalni. Samemu też związał się z tym zakładem, choć z przerwami, na ponad pół wieku. Do pracy przyjęty został jesienią 1917 r., a na emeryturę odszedł z końcem czerwca 1968 r.
Jego chyba najbardziej rozpoznawalnym dziełem są płaskorzeźby, które zdobią kaplicę św. Kingi. Są to m. in. „Ucieczka do Egiptu” powstała w latach 1927-1928, „W drodze do Betlejem” wykonane w 1928 r.,czy „Cud w Kanie Galilejskiej” pochodzący z 1929 r. Ich twórca uzyskał potem formalne wykształcenie artystyczne na krakowskiej uczelni, po czym awansował w kopalni na pracownika umysłowego. Potem po kilkuletniej przerwie przez siedem ostatnich lat pracy był sztygarem konserwacji zabytków.
Identycznie jak słynny wielicki rzeźbiarz-górnik nazywał się jego syn. Antoni Wyrodek urodził się 27 stycznia 1926 r. w Przebieczanach niedaleko Wieliczki, a zmarł 12 czerwca 1998 r. Swoje życie zawodowe związał jednak nie z Małopolską, lecz z Sudetami.
- W wieku 19 lat wyjechał do Nowej Rudy, ukończył szkołę górniczą i pracował jako ratownik górniczy, następnie był kierownikiem stacji ratowniczej. Brał udział w licznych akcjach również w innych kopalniach np. w Słupcu. Osiągnął wiek emerytalny w kopalni i przepracował dodatkowo jeszcze około 2-3 lata. Przez wiele lat był dodatkowo zagorzałym myśliwym - informuje Sylwia Kapłon z Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie.
Wspomniana szkoła górnicza znajdowała się w Nowej Rudzie przy ulicy Obozowej, czyli obok Pola Piast KWK Nowa Ruda. Antoni Wyrodek był kierownikiem stacji ratowniczej na Piaście.
A co z rzeźbiarskim zamiłowaniem Noworudzianina? Przed dawnym budynkiem administracyjnym Pola Piast KWK Nowa Ruda, będącym obecnie siedzibą Dawnej Kopalni, znajduje się okazała rzeźba górnika. Jej autorem jest Antoni Wyrodek - syn słynnego rzeźbiarza z Wieliczki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.