Coraz częściej stosowaną aranżacją we wnętrzach są pomieszczenia, które nie mają ścian. Brak takich wyraźnych granic na kuchnię, salon i jadalnię powiększa przestrzeń oraz sprzyja przebywaniu wszystkich domowników ze sobą. Sposobem na wydzielenie wnętrz jest w takiej sytuacji zastosowanie różnych materiałów do wykończenia podłóg. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia można wówczas zastosować drewno, płytki drewnopodobne albo wykładzinę.
Płytki czy parkiet - czym się kierować przy wyborze?
Łączenie dwóch rodzajów powierzchni podłogi jest raczej nowoczesnym rozwiązaniem, ale może być także stosowane w stylu klasycznym, rustykalnym czy prowansalskim. Łączenie płytek i paneli nie musi być linią prostą, mogą to być łuki albo inne zaplanowane wcześniej formy. Parkiet sprawdzi się w pokoju dziennym, a nawet w kuchni, natomiast przedpokój może być miejscem, gdzie warto zastosować płytki drewnopodobne. Płytki zastosowane w przedpokoju są dobrym rozwiązaniem, które sprawdza się szczególnie wiosną albo zimą, kiedy na zewnątrz jest dużo wilgoci i błota. Duży wybór płytek, które można zastosować na podłodze, oferuje Klink.pl. Materiał na podłogę łączony z dwóch rodzajów materiału powinien być dobrany pod kątem jakiegoś wspólnego elementu, faktury, koloru albo stylu. Listwa łącząca płytki i parkiet także powinna być dopasowana do jednej i drugiej płaszczyzny podłogi.
W zależności od przeznaczenia pomieszczenia można zastosować drewno, płytki drewnopodobne albo wykładzinę. Zdj. Stock.Adobe
Łączenie parkietu i płytek - odpowiedni projekt
Płytki imitujące drewno – odmień swoje wnętrza, tego rodzaju płytki z jednej strony prezentują się elegancko jak drewno, a z drugiej są bardzo praktyczne i trudno je zniszczyć. Łączenie płytek i parkietu przebiega dużo łatwiej i sprawniej, jeśli jest poprzedzone odpowiednim planem. Projekt powinien uwzględniać specyfikę i grubość obydwu materiałów, umożliwi dzięki temu ominięcie problemów związanych z nierównościami podłogi. Należy też zwrócić uwagę na indywidualne właściwości obydwu posadzek, między innymi ich odporność na ścieranie. Jeśli jeden z materiałów jest dużo niższej klasy ścieralności, po jakimś czasie może zaistnieć potrzeba wymiany jednej części, podczas gdy druga jest jeszcze dobra. Trzeba zdawać sobie sprawę, że trudno jest wymienić część podłogi bez demontażu całości powierzchni.
Miejsce łączenia dwóch rodzajów posadzek podłogowych
Biorąc pod uwagę różnicę wysokości planowanych materiałów, można wcześniej wykonać odpowiedni rodzaj wylewki. Należy wziąć pod uwagę miejsce przechodzenia jednego rodzaju powierzchni w drugi. Jeśli powierzchnia z płytek drewnopodobnych oraz parkietu jest układana na styku połączenia otwartego salonu i kuchni, lepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie takiego połączenia w miejscu mniej narażonym na eksploatację. Niektóre z podłoży są bardziej narażone na zmianę temperatury i wilgoć, z tego powodu mogą się powiększać. Dlatego na styku łączenia parkietu i płytek trzeba pamiętać o zastosowaniu szczeliny dylatacyjnej.
Listwa łącząca płytki i parkiet powinna być dopasowana do jednej i drugiej płaszczyzny podłogi. Zdj. Stock.Adobe
Sposoby na łączenie podłóg
Łączenie płytek i parkietu można wykonać za pomocą:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.