Częstochowa i okoliczne gminy: Mstów, Olsztyn, Poczesna i Rędziny powołały w poniedziałek klaster energii, w ramach którego - przy wykorzystaniu unijnych środków - chcą wspólnie rozwijać niskoemisyjną gospodarkę energetyczną. Podobne klastry tworzą również inne samorządy ziemi częstochowskiej.
- Chodzi m.in. o to, aby poprzez klaster pozyskiwać dla Częstochowy i okolicznych gmin środki zewnętrzne na rozwój odnawialnych źródeł energii, wymianę źródeł ciepła i projekty termomodernizacyjne. Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze, o które możemy lepiej zadbać dzięki wspólnym działaniom i projektom - wyjaśnił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
- Oprócz samorządowców, poniedziałkowe porozumienie w sprawie powołania klastra podpisali także przedstawiciele Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, który będzie liderem klastra, oraz spółki DOEKO Group, zajmującej się m.in. doradztwem inwestycyjnym w zakresie gospodarki niskoemisyjnej. Chcemy, aby dzięki działalności klastra jak najwięcej energii było na danym terenie produkowane i konsumowane - wyjaśnił prezes tej firmy Szymon Kozak.
Również w poniedziałek podobne porozumienia zawarły gminy powiatu myszkowskiego, a w najbliższych dniach podpisane będą porozumienia pozostałych gmin powiatu częstochowskiego oraz powiatu kłobuckiego. W efekcie w subregionie północnym woj. śląskiego powstaną cztery klastry energii, mające realizować zadania związane z rozwojem jej odnawialnych źródeł i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej.
Klastry powstają w oparciu o Ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jak informuje częstochowski Urząd Miasta, misją klastra jest współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.