Poranne media górnicze na całym świecie powtórzyły krótki komunikat chińskiej agencji Global Times, jaki ukazał się 16 grudnia w sprawie zatopienia podziemnej kopalni węgla w miejscowości Xiaoyi w prowincji Shanxi w północnych Chinach.
Do wypadku doszło w kopalni węgla kamiennego w miejscowości Xiaoyi w środę około godziny 23:00. Było to spowodowane nielegalnym wydobyciem węgla, w zlikwidowanej poprzednio kopalni. Wejście do szybu wyposażone było tylko w kilka stalowych rur do podtrzymywania obudowy.
Agencja twierdzi, że wejście to było „proste i prymitywne”, co sugeruje, że nikt nie powinien się do niego zbliżać, a tym bardziej próbować dostać się do pozostawionych wyrobisk górniczych. Chiński komunikat podaje, że do wypadku doszło w wyniku powodzi, a nie podziemnego wdarcia się wody. Woda z powierzchni napłynęła przez szyb do kopalni, w której znajdowało się 20 – 22 osoby wydobywające węgiel.
Stan ten tłumaczy się wysokimi cenami węgla w Chinach, ograniczonym dostępem do jego zakupów w czasie zimnego grudnia i zbliżającej się zimy, co powoduje, że miejscowa ludność wszelkimi sposobami stara zaopatrzyć się w węgiel.
Charakterystyczną cechą chińskiego komunikatu jest pierwszoplanowa sprawa odpowiedzialności za zaistniały wypadek. Aresztowano 6 organizatorów akcji wydobycia węgla w tej kopalni. Poszukiwany jest jej właściciel.
Z podanych szczegółów akcji ratowniczej wynika, że natychmiast włączono pompy odwadniające, w wyniku czego, poziom wody w kopalni zaczął się obniżać. Być może, że więcej szczegółów zostanie podanych w późniejszym terminie.
Na załączonych zdjęciach widoczne są ekipy ratunkowe składające się z kilkunastu osób, ciągnących taśmy z zalanego szybu. Na innych zdjęciach widać burzliwy potok, który przecina drogi na terenie tej miejscowości. Z komunikatu tego, można wyciągnąć wniosek, że likwidowane w Chinach kopalnie węgla kamiennego nie są odpowiednio zabezpieczone przed wejściem niepowołanych osób.
Z drugiej strony Chiny to kraj wydobywający tyle samo węgla, co reszta świata razem wzięta, zatem przy takiej skali jego eksploatacji, a zarazem potrzeb, wypadki takie nie są czymś nadzwyczajnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.