Przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej, środowisk społeczno-gospodarczych oraz naukowo-badawczych weszli do nowej Metropolitalnej Rady Rozwoju. Rada ma pełnić rolę konsultacyjno-doradczą dla zarządu GZM m.in. pod kątem powstającej Strategii Rozwoju GZM na lata 2022-2027.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Metropolii Kamila Rożnowska, tego dnia odbyło się inauguracyjne posiedzenie rady, na której wręczono nominacje jej członkom. Uszczegółowiono też, że do zadań rady będzie należało wskazywanie kierunków rozwoju pierwszej Metropolii w Polsce oraz weryfikowanie ustaleń powstającego dokumentu.
Opracowanie strategii rozwoju, jako dokumentu efektywnego i skutecznego, wymaga szerokiej dyskusji różnych środowisk. Odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie powołanie Metropolitalnej Rady Rozwoju - powiedziała, cytowana przez Rożnowską, wiceprzewodnicząca zarządu GZM Danuta Kamińska.
- Strategia rozwoju związku metropolitalnego, nad którą pracujemy, będzie narzędziem wspierającym proces zarządzania obszarem metropolitalnym. Jako Metropolia mamy duży wewnętrzny potencjał rozwojowy. Wymaga on jednak wzmocnienia. W prace nad tym dokumentem staramy się zaangażować jak najwięcej reprezentantów różnych środowisk - uściśliła Kamińska.
Wskazała, że strategia GZM musi odpowiadać globalnym trendom rozwoju, jak transformacja energetyczna, poprawa jakości środowiska czy hamowanie zjawiska depopulacji.
Nie możemy też zapominać o tworzeniu warunków rozwoju gospodarczego i budowania konkurencyjności. Ważne jest wsparcie nauki, zwiększanie potencjału badawczego i tworzenie sprzyjających warunków do współpracy wyższych uczelni czy instytutów naukowych z sektorem biznesu. To wszystko ma służyć podnoszeniu jakości życia mieszkańców - wskazała Kamińska.
Parterem wspierającym GZM w opracowywaniu Strategii Rozwoju GZM jest PwC. Na posiedzeniu rady przedstawiciele firmy podsumowali dotychczasowe prace. Zakończono etap przygotowań, w tym pozyskiwania ankiet mieszkańców (uzyskano ponad 1,3 tys. odpowiedzi). Przeprowadzono rozmowy indywidualne z ekspertami i warsztaty z gminami. Obecnie realizowany jest drugi etap - diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej GZM.
Strategia Rozwoju GZM ma być gotowa do końca przyszłego roku. Wyznaczy cele i kierunki jej rozwoju. Ma zawierać komponent planistyczny w postaci modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej związku metropolitalnego. Obecnie głównym dokumentem Metropolii jest Program Działań Strategicznych do 2022 r., który m.in. określa ok. 30 zadań do realizacji.
W skład Metropolitalnej Rady Rozwoju wchodzą: Konrad Saganowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Maria Perkuszewska z Ministerstwa Infrastruktury, Barbara Szafir z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, rektorzy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego prof. Celina Olszak i prof. Ryszard Koziołek, a także prorektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.
W skład rady wchodzą też Karolina Jaszczyk ze Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, Piotr Cofałka z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, prof. Stanisław Prusek z Głównego Instytutu Górnictwa, Aurelia Hetmańska z Urzędu Statystycznego w Katowicach, Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Janusz Michałek z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.