W każdej instalacji pneumatycznej stosowane są różne typy zaworów. Obecnie najbardziej popularne stały się nowoczesne elektrozawory (rozdzielacze sterowane elektromagnetycznie). Wykorzystuje się je powszechnie do sterowania siłownikami pneumatycznymi. Bywają nazywane również zaworami elektromagnetycznymi. Funkcjonuje wiele nazw, jednak mechanizm ich działania zwykle podobny. Na czym polega działanie elektrozaworu? Co warto o nim wiedzieć?
Jak działają nowoczesne zawory elektromagnetyczne?
Zasada działania elektrozaworu polega na odpowiednim łączeniu dróg przepływu sprężonego powietrza przepływającego przez zawór po podaniu napięcia na elektromagnes. Rozróżnia się wiele typów elektrozaworów, które najczęściej stosuje się do uruchamiania i sterowania ruchem siłowników pneumatycznych (z funkcją np. 3/2 i 5/2) lub do odcinania i odpowietrzania instalacji pneumatycznych (o funkcjach 2/2 i 3/2). Elektrozawory wykonywane są w wielu wersjach materiałowych i odmianach sterowania, co pozwala na budowę dzięki min dowolnego układu sterowania pneumatycznego.
Co wyróżnia elektrozawory?
Wyróżnikiem zaworów elektromagnetycznych, choćby tych dostępnych w ofercie Air-com.pl, są zarówno budowa, zastosowane materiały, jak i mechanizm działania. Otóż w przeciwieństwie do klasycznego zaworu zawory elektromagnetyczne nie są sterowane ręcznie, lecz automatycznie. Do sterowania zaworem elektromagnetycznym stosowany jest sygnał elektryczny (w nowoczesnych rozwiązaniach ze sterownika PLC) podawany do elektromagnesu. Tym samym jednym z najważniejszych elementów konstrukcji zaworu elektromagnetycznego jest cewka, która odpowiada za sterowanie („otwarcie” lub „zamknięcie” zaworu). Cewki najczęściej wyposażone są w diodę LED do sygnalizacji działania.
Zawory elektromagnetyczne różnego rodzaju
Warto podkreślić, że zawory elektromagnetyczne to bardzo szeroka grupa elementów różniących się między sobą. Tak naprawdę różnorodność jest w tym przypadku bardzo duża i wynika z tego, że są to podstawowe elementy pneumatyki. Dotyczy ona oczywiście wielkości, kształtu, sposobu montażu, a także liczby dróg, ilości położeń (funkcji) czy ilości elektromagnesów. Warto wskazać również na różnice dotyczące sposobu sterowania elektrozaworami. Wyróżnia się zawory sterowane pośrednio i bezpośrednio. Wszystko po to, aby zawory można było dopasowywać do wielu, różnych aplikacji. Przy doborze elektrozaworów należy brać pod uwagę warunki pracy, temperaturę medium i otoczenia, napięcie i prąd sterowania cewką oraz funkcje konkretnego rozdzielacza.
Niezawodny zawór elektromagnetyczny
Niewątpliwie w przypadku takich elementów jak elektrozawory niezawodność jest cechą podstawową. Nie tylko ze względu na potrzebę użytkowania układu pneumatycznego, ale również w trosce o bezpieczeństwo. Dlatego zalecamy szukać tych części tylko u sprawdzonych producentów. Warto sprawdzić zawór elektromagnetyczny w sklepie Air-Com. Firma ta cieszy się nieposzlakowaną opinią w zakresie produkcji i dystrybucji części instalacji pneumatycznych. Marka ta jest znana z wysokiej jakości produktów, które doceniają zarówno eksperci, jak i użytkownicy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.