Czy pacyfikacja kopalni Wujek w Katowicach była pierwszą tragedią stanu wojennego, która przyniosła ofiary śmiertelne? Tak utarło się w świadomości społecznej, tak też można wywnioskować z internetowej listy ofiar stanu wojennego, jaką zamieściła polska Wikipedia. Z dokumentów archiwalnych wynika, że było inaczej.
W polskojęzycznej Wikipedii chronologiczną listę ofiar stanu wojennego otwiera dziewięciu górników poległych w wyniku przeprowadzonej 16 grudnia 1981 r. pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach: Józef Bolesław Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk oraz Zenon Zając. Przy czym nie wszyscy oni stracili życie tamtego dnia. Część z nich zmarła w szpitalu w styczniu.
Siłowa konfrontacja przeprowadzona w górnośląskiej kopalni poruszyła część społeczeństwa. Jak się jednak można dowiedzieć z dokumentów archiwalnych, pierwsze ofiary stanu wojennego straciły życie kilka dni wcześniej.
W Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie przechowywane są m.in. dokumenty należące do Wojsk Ochrony Pogranicza. Wśród nich znajdują się też dobowe meldunki sytuacyjne z jednostek WOP. Jeden z nich, konkretnie meldunek sytuacyjny nr 347/81 Sztabu Lubuskiej Brygady WOP według stanu na godz. 14 dnia 13 grudnia 1981 r. przynosi informację o innym tragicznym zdarzeniu.
Tego dnia około godz. 11.10 na wysokości słupa granicznego nr 487 w Słubicach jadący czołg z Jednostki Wojskowej nr 2959, stacjonującej w tym mieście, wpadł do głębokiego kanału. W wyniku wypadku czterech żołnierzy poniosło śmierć. Pod żołnierskim kryptonimem JW 2959 kryje się 23 Pułk Czołgów Średnich, istniejący w latach 1951-1989.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.