Mija 40 lat od protestów górniczych, m.in. w kopalniach Piast, Manifest Lipcowy, Zofiówka, Hucie Katowice i pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek, podczas której 16 grudnia 1981 r. od kul oddziału specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.
Stan wojenny na Śląsku kojarzy się głównie z pacyfikacją kopalni Wujek i zabójstwem 9 górników przez członków plutonu specjalnego ZOMO oraz najdłuższym strajkiem tego trudnego czasu w kopalni Piast. Przez dwa tygodnie 650 m pod ziemią protestowało tam ponad 1000 górników. W tym czasie było jednak znacznie więcej protestów, podczas których ludzie ryzykowali życie, przyszłość swoją i rodzin. O wszystkich nich trzeba pamiętać i przekazywać wiedzę młodszym pokoleniom.
Obchody rocznicy rozpoczęły się już 28 listopada koncertem Andrei Bocellego w NOSPR. W kopalni Halemba, czeladzkim Muzeum Saturn oraz w Kopalni Guido w Zabrzu (Poziom 320) można obejrzeć rocznicowe wystawy. Ta w Guido jest poświęcona strajkowi górników z kopalni Piast.
Z kolei 13 grudnia w samo południe odprawiona zostanie uroczysta msza w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu-Zaborzu. 14 i 15 grudnia organizatorzy zapraszają na obchody 40. rocznicy podziemnego strajku w kopalni Piast w Bieruniu. Pierwszego dnia odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981 r., masówka i zorganizowany zostanie bieg uliczny z udziałem znanych sportowców ze Śląska. 15 grudnia o godz. 8 odsłonięty zostanie Piastowski Krzyż Wolności na ołtarzu św. Barbary w cechowni kopalni. Z kolei o godz. 10 odprawiona zostanie msza w intencji uczestników strajku w kościele św. Barbary w Bieruniu. W południe organizatorzy zapraszają na uroczystą akademię w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, gdzie wystawiony zostanie spektakl pt. „Wilijo na poziomie 650”.
15 grudnia odbędą się także obchody 40. rocznicy pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju. Rano, o godz. 9 złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1981 r. w cechowni kopalni Zofiówka.
16 grudnia odbędą się obchody 40. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. W ich ramach o godz. 13 odprawiona zostanie msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej 8. O godz. 14.15 – przemarsz pod Krzyż – Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 r. Podczas uroczystości w tym miejscu planowane są wystąpienia zaproszonych gości, apel poległych, składanie wieńców przez rodziny poległych górników oraz oficjalne delegacje. Amc
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.