- Bez działań osłonowych ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogłyby wzrosnąć o 10-15 proc. - powiedział w środę, 8 grudnia, w Sejmie poseł Adam Gawęda, przedstawiając sprawozdanie z prac Komisji Finansów Publicznych nad projektem ustawy obniżającej akcyzę na prąd i paliwa.
W środę w Sejmie odbywa się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jego celem jest czasowa obniżka akcyzy na paliwa oraz energię elektryczną oraz wprowadzenie czasowego zwolnienia paliw z podatku detalicznego.
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem przedstawił Adam Gawęda (PiS). Poseł poinformował, że komisja rekomenduje przyjęcie ustawy z poprawkami.
- W dodanych artykułach wprowadzono zmiany do ustawy o systemie instytucji rozwoju, w konsekwencji których Rada Ministrów, w związku ze skutkami COVID-19 oraz w związku z zapisami ustawy o ochronie granicy państwowej, może powierzyć Polskiemu Funduszowi Rozwoju realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego - powiedział Adam Gawęda.
Dodał, że wśród zadań PFR może się znaleźć m.in. udzielanie wsparcia bezzwrotnego. Z kolei PFR może zawrzeć z wojewodami, na obszarze właściwości których wprowadzono zakaz, porozumienie dotyczące obsługi wsparcia finansowego. Chodzi o zakaz przebywania na terenie, objętym działaniem ustawy.
Gawęda dodał, że na posiedzeniu KFP stwierdzono, iż wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest głównym czynnikiem powodującym wzrost inflacji w Polsce i na innych rynkach światowych.
- Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku wzrosły o przeszło 40 proc. Szacuje się, że brak rozwiązań osłonowych doprowadziłby do wzrostu opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych nawet o 10 do 15 proc. - powiedział poseł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.