Z zapowiadanym udziałem premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek przed południem w Katowicach rozpocznie się oficjalne otwarcie Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021. Pięciodniowe spotkanie zaczęło się już w poniedziałek - od dnia zero z kilkudziesięcioma panelami i debatami.
Szczyt Cyfrowy odbywa się w formule hybrydowej. Zdalnie w ceremonii otwarcia mają uczestniczyć - według wcześniejszych zapowiedzi organizatorów - m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres.
IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.
W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim Internet United. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.
W poniedziałek wieczorem organizatorzy szczytu z ONZ podali, że ogółem weźmie w nim udział 7 tys. osób - innowatorów, prezesów dużych firm technologicznych, młodzieży, ministrów i parlamentarzystów. Celem ma być zwiększenie wysiłków na rzecz budowy otwartej, bezpiecznej i wolnej cyfrowej przyszłości dla wszystkich - napisano w informacji.
Tematem przewodnim dyskusji w pierwszym dniu Szczytu Cyfrowego, w poniedziałek, było globalne ożywienie gospodarcze. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia we wtorek zaplanowano m.in. sesję parlamentarną oraz parlamentarny okrągły stół nt. podejścia legislacyjnego do cyfrowej przestrzeni zorientowanej na użytkownika, który ma otworzyć wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
W ramach szczytu obradować ma również sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Posłowie mają wysłuchać informacji ministra cyfryzacji na temat działań podejmowanych w obszarze promocji korzystania z internetu przez osoby powyżej 65. roku życia ze szczególnym uwzględnieniem dostępności i popularności elektronicznych usług publicznych.
Od wtorkowego popołudnia do piątkowego popołudnia na szczycie przewidziano ok. 250 paneli poświęconych kwestiom obecnych i przyszłych technologii, legislacji, technologiom cyfrowym czy infrastrukturze. Dużo uwagi ma być poświęconej wykorzystaniu sieci przez administrację i biznes. Pojawią się wątki związane z kompetencjami w świecie cyfrowym czy dotyczące cyberbezpieczeństwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.