Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w polskich gospodarstwach domowych. Nie dość, że wygenerowana w nich energia elektryczna pozwala niemal całkowicie pokryć zapotrzebowanie domu na prąd, to w dodatku nie można im odmówić ekologicznego charakteru. Inwestorów kuszą również przystępne ceny ogniw oraz ich szeroka dostępność. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, jednak jak wybrać te skrojone na miarę naszych potrzeb? Podpowiadamy.
Jak wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne?
Większość inwestorów kupuje panele fotowoltaiczne z myślą o ich długoletnim użytkowaniu, dlatego przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników determinujących zarówno jakość, jak i wydajność całej mikroinstalacji. Warto pamiętać, że panele PV mogą różnić się od siebie pod wieloma względami.
Wśród nich można wymienić m.in. wielkość modułów fotowoltaicznych oraz ich moc, która powinna być przystosowana do naszych rzeczywistych potrzeb. Nie bez znaczenia okazuje się również cena paneli, której wysokość jest uzależniona od wielu czynników, m.in. rodzaju zastosowanych ogniw, ich wydajności czy miejsca montażu. Na rynku znajdziemy panele różnych marek – najlepiej stawiać na modele od sprawdzonych producentów z wieloletnim doświadczeniem w branży.
Przed zakupem instalacji warto także zwrócić uwagę na okres trwania gwarancji oraz jej wiarygodność. Należy jednak pamiętać, że w branży fotowoltaicznej mamy do czynienia z dwoma rodzajami gwarancji. Pierwsza dotyczy uzysku i określa minimalną wydajność ogniw w danym okresie. W opinii ekspertów nie jest ona jednak tak ważna jak gwarancja produktu, która obejmuje wady materiałowe i wykonania. Można zatem dochodzić swoich praw – wymianę lub naprawę instalacji w przypadku, gdy przestanie ona prawidłowo działać z przyczyn od nas niezależnych.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych? Bardzo ważnym aspektem są wszelkiego rodzaju certyfikaty. Każdy model musi posiadać certyfikat zgodności z Europejską Dyrektywą Niskonapięciową 2006/95/WE (znak CE). Wartością dodaną będą atesty jakości i bezpieczeństwa.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Jednym z najważniejszych czynników, które powinny determinować naszą decyzję zakupową, jest rodzaj paneli fotowoltaicznych. Współczesny rynek mikroinstalacji obfituje w różnego typu rozwiązania technologiczne, dzięki czemu każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.
Monokrystaliczne panele PV
Panele monokrystaliczne wyróżniają się wysoką wydajnością i wyższą sprawnością – ilość energii pozyskanej z 1 m kw. instalacji jest wyższa niż w przypadku modułów polikrystalicznych. Ponadto do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu – jednolita masa przekłada się na mniejszą wrażliwość paneli na mikropęknięcia. Są także bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie można im odmówić długiego okresu przydatności. Dość istotną różnicą okazuje się ich wygląd – panele monokrystaliczne to czarne moduły, na których można zauważyć niewielkie białe kropki.
Kiedy warto postawić na ten rodzaj ogniw? Najczęściej wykorzystuje się je do budowy konstrukcji dachowych. Ich montaż przynosi najwięcej korzyści w przypadku, gdy mowa o ograniczonej powierzchni montażowej oraz silnym, równomiernym nasłonecznieniu. Warto o tym pamiętać, ponieważ panele monokrystaliczne to obecnie jedno z najdroższych rozwiązań dostępnych na rynku.
Polikrystaliczne panele PV
Panele polikrystaliczne już na pierwszy rzut oka łatwo odróżnić od monokryształów – charakteryzują się niebieską barwą i składa się na nie scalony zbitek mniejszych kawałków krzemu. Zapewniają nieco niższą wydajność i wymagają większej powierzchni instalacyjnej, ponieważ układ kwadratowych płytek wykorzystuje całą powierzchnię ogniwa do absorbowania promieni słonecznych. Wielu ekspertów zwraca uwagę na ich długą żywotność oraz bezawaryjność.
Panele polikrystaliczne cieszą się największą popularnością wśród polskich inwestorów, a to z uwagi na nasze położenie geograficzne. Tego rodzaju moduły idealnie sprawdzają się bowiem przy słabszym, nierównomiernym nasłonecznieniu, a w Polsce jest ono na porządku dziennym. Co jeszcze przemawia na korzyść paneli polikrystalicznych? Z pewnością ich atrakcyjna cena – po prostu są tańsze w produkcji niż monokryształy.
Inne rodzaje paneli PV
W sprzedaży znajdziemy jeszcze kilka innych rodzajów modułów fotowoltaicznych. Wśród nich można wymienić m.in.:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.