Prawo jazdy w aplikacji mObywatel zainstalowało w ciągu roku blisko 4 mln kierowców; najwięcej w lipcu br. - przekazał w poniedziałek wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. mPrawo Jazdy może być przydatne m.in. przy wypożyczaniu samochodu lub podczas kontroli drogowej.
W poniedziałkowej informacji wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM zwrócono uwagę, że minął rok, odkąd zniknął obowiązek wożenia przy sobie prawa jazdy, a dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów pojawił się w aplikacji mObywatel.
- Od 5 grudnia ubiegłego roku do dziś mPrawo Jazdy na swoje telefony pobrało prawie 4 miliony kierowców - dokładnie 3 949 826 - a to oznacza że każdego dnia instaluje je średnio ponad 10,5 tysiąca osób - wskazał cytowany w poniedziałkowej informacji minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Najwięcej mPraw Jazdy polscy kierowcy pobrali w dzień premiery, czyli 5 grudnia 2020 r. - 147 tys. 577, a dzień później - 101 tys. 112. Miesiącem, w którym najwięcej kierowców zainstalowało je w swoich telefonach, był lipiec tego roku. Wówczas zyskało 602 tys. 819 nowych użytkowników.
Jak zaznaczył Andruszkiewicz, mPrawo Jazdy może być przydatne przy wypożyczaniu samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, kiedy okazujemy uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji. - Nasza aplikacja to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który potwierdza ich autentyczność - wskazał.
Minister podkreślił, że zapisane w mObywatelu dane są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu - chroni je zarówno zaszyfrowany zapis, jak i zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, wybrane przy aktywacji aplikacji.
mPrawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców. najdziemy w nim niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie - wskazano. W aplikacji pobierane jest z mObywatela, czyli jest takie jak w dowodzie osobistym kierowcy.
Zwrócono uwagę, że w mPrawie Jazdy - numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych - przekazano.
mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy - podkreślono.
Aby uruchomić mObywatela niezbędny jest profil zaufany, który można założyć przez internet. Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie - aktywuj w niej mObywatela (dawniej mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego - wskazano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.