Msza święta pod przewodnictwem biskupa świdnickiego oraz Wielka Parada Górnicza ulicami miasta składają się na główne obchody Dnia Górnika w Wałbrzychu. Wałbrzyski magistrat ostrzega, że w trakcie przemarszu mogą nastąpić przerwy w ruchu drogowym m. in. w rejonie aresztu śledczego i sądu rejonowego.
W sobotę 4 grudnia 2021 r. o godzinie 12.00 ma się rozpocząć msza święta w kolegiacie Św. Aniołów Stróżów, pod przewodnictwem biskupa diecezji świdnickiej. To już doroczna tradycja, że w barbórkowej mszy co roku udział biorą delegacje władz miasta, instytucji miejskich, w tym Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, jak również stowarzyszenia górnicze, czy pracownicy szkół z Wałbrzycha.
Po zakończeniu mszy około godziny 13.30 zaplanowana został Wielka Parada Górnicza. Jej uczestnicy przejdą przez centrum miasta spod kościoła. Utrudnienia w ruchu drogowym przewidywane są od 13 do 14:45. Kolumna uczestników przejdzie ulicą Moniuszki na Rynek, z którego wyjdzie ul. Gdańską na Plac Magistracki. Następnie przemarsz poprowadzony będzie ul. Słowackiego, Barlickiego, al. Wyzwolenia, pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, znajdujący się u podnóża Góry Powstańców i Parku im. Jana III Sobieskiego. Tam też nastąpi złożenie kwiatów poszczególnych delegacji.
Tego samego dnia o godzinie 17:00 przewidziany jest Wieczór górniczy w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, znajdującym się na terenie dawnej KWK Thorez. Początkowo planowano zorganizować go w Sztygarówce.
- Wieczór górniczy jest wydarzeniem otwartym. Liczba osób, które mogą uczestniczyć w spotkaniu jest jednak ograniczona ze względu na obowiązujące od 1 grudnia obostrzenia covid. Został on z tego względu przeniesiony ze Sztygarówki do klubu Montownia na terenie Starej Kopalni - informuje Marta Wróbel, kierownik Działu Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
W obchodach Barbórki wezmą udział emerytowani górnicy wałbrzyskich kopalń, których jeszcze sporo mieszka na terenie miasta. Decyzja o likwidacji zagłębia wałbrzyskiego podjęta została w 1990 r. Sześć lat później ostatni wózek z węglem wyjechał z ZG Julia. Natomiast pod koniec czerwca 1998 r. wstrzymano wydobycie antracytu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.