Wprowadzone przez rząd od 1 grudnia ograniczenia liczby osób mogących przebywać razem w pomieszczeniach zamkniętych spowodowały, że Centrum Nauki i Kultury Stara Kopalnia w Wałbrzychu musiała wprowadzić zmiany swoich planów. Odwołany został Górniczy Mikołaj, jaki miał się odbyć 6 grudnia. Natomiast część imprez okołobarbórkowych skierowanych do dzieci i młodzieży zorganizowanych będzie przez internet.
- Szychta Szkolna on line odbędzie się 3 grudnia i rozpocznie o godz. 9 tegoroczne obchody Festiwalu Tradycji Górniczych. Jej zadaniem jest kultywowanie tradycji górniczych i przekazywanie najmłodszym pokoleniom wiedzy o tradycjach i historii górnictwa. Co roku wspólnie z PSP nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu i wałbrzyskimi stowarzyszeniami górniczymi jest organizowany konkurs plastyczny „Mój dziadek był górnikiem”, a podczas Szychty Szkolnej zostają wręczone nagrody dla laureatów - informuje Marta Wróbel, kierownik Działu Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
- W 2019 roku wpłynęło blisko 330 prac. Dodatkowo uczniowie tej szkoły biorą udział w gali, prezentując, pod nadzorem górników, inscenizacje nawiązujące do górniczych tradycji. Wydarzeniu akompaniuje górnicza orkiestra. W poprzednich latach w wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 uczniów, w 2020 roku wydarzenie nie odbyło się ze względu na funkcjonowanie szkół w formie zdalnej, jak również zamknięcie m.in. instytucji kultury. Ze względu na obostrzenia covidowe w tym roku uczniowie szkół nie wezmą udziału w biesiadzie szkolnej, ale będą mogli oglądać na żywo na facebooku Starej Kopalni transmisję uroczystości z części przygotowanej i adresowanej specjalnie dla nich - dodaje Marta Wróbel.
W sprawdzonej, tradycyjnej formie ma się odbyć 3 grudnia o godzinie 20 Nocne zwiedzanie z pracami górniczymi. Pod przewodnictwem autentycznego górnika - przewodnika grupa licząca do 15 osób pobiera cały ekwipunek, na pamiątkę samodzielnie każdy wybija markę górniczą. Przy latarkach grupa zwiedza pomieszczenia kopalni, by na koniec zejść do części podziemnej na Nocną Szychtę. W trakcie zwiedzania zaplanowane są załadunek węgla, budowa tamy, rżnięcie drewna i przenoszenie elementów niezbędnych do budowy stropów. Druga grupa wybierze się na nocne zwiedzanie w Barbórkę o godzinie 19.
Natomiast w niedzielę 5 grudnia 2021 r. w godzinach od 12 do 17 zaplanowana została Szychta Rodzinna, na którą obowiązują wcześniejsze zapisy. Trwające 45 minut zajęcia będą się odbywać o pełnych godzinach w poszczególnych salach Starej Kopalni.W tym roku w programie są zajęcia zdobnicze, czyli zdobienie górniczych magnesów i kubków, tworzenie górniczego czako, zajęcia archeologiczne, a także górnicza gra terenowa, w ramach której uczestnicy będą m.in mieli za zadania zadać pytania górnikom ze stowarzyszeń górniczych uczestniczących w warsztatach, wybić własnoręcznie markę górniczą czy rozpoznać maszyny górnicze.
Każde z zaproponowanych zajęć odbywać się mają 5 razy o pełnych godzinach. Będzie mogło w nich brać udział od 10 do max. 20 osób. Dodatkowo podczas Szychty Rodzinnej skorzystać będzie można animacji przygotowanych przez profesjonalnych animatorów zabaw, portretów malowanych węglem.
Barbórka w Starej Kopalni organizowana jest od samego początku istnienia instytucji, czyli od momentu otwarcia obiektu w listopadzie 2014 r. W roku otwarcia Instytucji odbyła się Biesiada Górnicza, w której udział wzięły lokalne stowarzyszenia górnicze. W 2015 roku odbył się po raz pierwszy Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka.
W programie Festiwalu od tego czasu znalazły się: Rodzinna Szychta, Szkolna Szychta, Wielka Parada Górnicza, Karczma Piwna, Babski Comber, a w późniejszych latach również Górniczy Mikołaj, Nocne Zwiedzanie z pracami górniczymi oraz wieczór górniczy. W roku 2020 z powodu pandemii odbyła się tylko wersja internetowa. Nagrany został wówczas materiał filmowy, na którym każdy z kopalnianych przewodników górników odpowiadał na pytania dotyczące historii górnictwa w Wałbrzychu, tradycji i codziennego życia na kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.