W samo południe w piątek 3 grudnia zaplanowano uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia znicza pod tablicą upamiętniającą kowarskich górników. Będzie to jedyny akcent obchodów święta górniczego w mieście.
- Barbórki jako takiej nie będziemy organizować ze względu na pandemię - mówi Andrzej Weinke z UM Kowary.
Uroczystość odbędzie się przy ścianie budynku B kowarskiego Urzędu Miejskiego przy ul. 1 Maja 1. Tam na ścianie zwróconej w stronę ratusza w 2013 r. z okazji pięćsetlecia Kowar zamontowana została tablica, upamiętniająca kowarskich gwarków, górników rud żelaza i rud uranu oraz represjonowanych politycznie żołnierzy-górników. Kowarski magistrat zaprosił także do uczestnictwa w uroczystości emerytów pracujących w przeszłości w przemyśle wydobywczym na terenie miasta.
- Tych górników z roku na rok jest coraz mniej - przyznaje Andrzej Weinke.
Obecnie w Kowarach nie funkcjonuje żaden zakład wydobywczy. Górnictwo rud żelaza funkcjonowało tu dx XIV do XVII wieku, następnie w XIX wieku wznowiono wydobycie. Do 1958 r. wydobywano rudy uranu w kopalni Podgórze, a do 1962 r. rudy żelaza. Później do 1972 r. prowadzono produkcję koncentratu uranowego. W dzielnicy Krzaczyna istnieje żwirownia, jednak nie prowadzi wydobycia. Część dawnych wyrobisk poszukiwawczych, szkoleniowych, transportowych i wydobywczych udostępniona została zwiedzającym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.