Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK) odrzuciła zaproponowane przez Senat zmiany w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o OZE. Zakłada ona zastąpienie systemu opustu systemem net-billingowym. Wcześniej Senat odrzucił ten projekt w całości. Z kolei członkowie komisji ESK odrzucili w całości propozycję Senatu.
Poselski projekt zmiany ustawy o OZE, który przyjął Sejm, przewiduje zmiany w rozliczeniu prosumentów od kwietnia 2022 roku, co oznacza przejście z systemu opustów na tzw. netbilling czyli rozliczenie za wprowadzony do sieci prąd po cenach rynkowych.
Ci, którzy już mają fotowoltaikę, będą rozliczani po staremu i ich zmiany nie dotkną, ale nowi użytkownicy od przyszłego roku działać będą na nowych zasadach. Mniej korzystnych.
Niestety opłacalność fotowoltaiki dla prosumentów w nowym systemie net billingu spada. Od kwietnia prosument rozliczałby wartość energii wprowadzonej do sieci i pobranej.
Z kolei w przypadku energii wprowadzonej uzyskiwałby cenę rynkową, a pobierałby energię jak każdy odbiorca czyli wraz z opłatą dystrybucyjną oraz wszystkimi opłatami i podatkami.
Propozycja zakłada też rozwiązanie, by prosumenci nie budowali instalacji na wyrost - nadwyżkę z danego miesiąca prosument może wykorzystać w ciągu roku, potem odbiera nadpłatę, ale nie więcej niż 20 proc. wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu kalendarzowym.
Zdaniem ekspertów okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wzrośnie o 50-80 proc, z obecnych 7 lat do 13-16 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.