Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, wystąpił podczas IV Konferencji Programowej „Śląski Ład”, która z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się w poniedziałek 29 listopada w Katowicach.
Tematem spotkania był mechanizm CBAM, czyli nowy unijny graniczny podatek węglowy, który ma zostać wprowadzony w 2023 r. przy jednoczesnej likwidacji bezpłatnych uprawnień do emisji CO2.
Prezes PGG uzasadniał konieczność wysiłków zmierzających do zagwarantowania polskiej gospodarce szczególnej ścieżki dochodzenia do celów w zakresie dekarbonizacji w programie polityki klimatycznej UE. Na początku swego wystąpienia Tomasz Rogala przytoczył trzy znaczące wartości liczbowe: niespełna 3,5 mld t węgla produkują rocznie Chiny; 60 proc. w kosztach 1 MWh elektryczności z węgla stanowią podatki z tytułu CO2; negatywny bilans handlowy za 2020 r. między Europą a Chinami wyniósł 180 mld euro.
- To są takie liczby, które pokazują nam pewną mapę zorientowania się polskich przedsiębiorstw w przyszłości. W tej przyszłości, w której mamy zmienić 80 proc. systemu elektroenergetycznego (bo tyle dzisiaj produkowane jest z węgla) w okresie niespełna 30 lat, wydając w tym celu gigantyczne środki. Po drugie mamy konkurować na globalnym rynku, gdzie energia z węgla w chińskiej czy rosyjskiej fabryce jest nieopodatkowana w związku z CO2 – opisywał szef PGG.
- Powoduje to konieczność budowania takich regulacji prawnych, które znajdą tę szczególną sytuację polskich przedsiębiorstw, polskiej gospodarki – powiedział Tomasz Rogala.
Dodał, że z porównania struktury miksu energetycznego Polski z miksami innych państw odchodzących od węgla w Europie wynika, że „nasze starania są od 1,5 do 5 razy większe od krajów, które są od nas zamożniejsze”.
- To wszystko pokazuje, że wszelkie wysiłki, o których była tutaj mowa, zmierzające do zapewnienia szczególnej drogi dla polskiej gospodarki są usprawiedliwione liczbowo - podsumował Tomasz Rogala.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.