Muzeum Śląskie, które zostało wybudowane na zrewitalizowanym poprzemysłowym terenie dawnej kopalni Katowice, dba o tradycje tego miejsca i zaprasza na wydarzenia zorganizowane z okazji Barbórki.
- 4 grudnia to dzień, kiedy bardziej niż zwykle czujemy więź z historią i tradycją miejsca, w którym jesteśmy. Pragniemy przywołać wspomnienia kopalni Katowice, barbórkowego świętowania oraz złożyć serdeczne życzenia górnikom - informuje Muzeum Śląskie.
Z tej okazji zaprasza na oprowadzania i warsztaty tematycznie związane ze Świętą Barbarą, górniczą tradycją i śląskimi obyczajami. O godz. 11 - na warsztaty plastyczne inspirowane postacią św. Barbary. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami.
O godz. 14. muzealnicy zachęcają do udziału w oprowadzaniu kuratorskim na temat: Patronka i (nie)święta. Opowieść o Świętej Barbarze według malarzy nieprofesjonalnych. Oprowadzać będzie Sonia Wilk, kierownik Działu Plastyki Nieprofesjonalnej.
- Aby uczcić szczególny charakter Dnia Górnika, przygotowaliśmy także specjalne atrakcje – koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas, który poprzedzi występ Muzealnego Chóru Społecznego. W części muzycznej obchodów będą mogli Państwo usłyszeć wyjątkową wiązankę okolicznościowych melodii górniczych. O 14.45 zapraszamy wszystkich chętnych do ogólnodostępnego holu budynku głównego na piętnastominutowy występ chóru, a następnie o 15.05 na godzinny koncert orkiestry - informuje Muzeum Śląskie.
Świąteczny dzień będzie też idealną okazją do zwiedzenia wystaw naszego muzeum. Placówka zaprasza na oprowadzanie po wystawach stałych ścieżką Skond my som o 11. i 16.
Przypominamy, że siedziba Muzeum Śląskiego znajduje się na zrewitalizowanym poprzemysłowym terenie dawnej kopalni Katowice. Koncepcja architektoniczna nawiązuje do przemysłowej historii Śląska i pierwotnej funkcji terenu pokopalnianego. Zakłada niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz, dlatego większa część zaprojektowanego kompleksu znajduje się pod ziemią.
Wyjątkową atrakcją jest 40-metrowa wieża wyciągowa szybu Warszawa II, do której dobudowano panoramiczną windę, pozwalającą zwiedzającym dotrzeć do górnej platformy, skąd rozciąga się widok na park i całe miasto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.