- Nasza droga - droga polskiego przemysłu - to powinna być droga środka. Powinniśmy korzystać z tego, co dla nas będzie najlepsze z punktu widzenia polityki klimatycznej, a jednocześnie odpowiadać na wyzwania związane z polityką klimatyczną – powiedział podczas V edycji Konferencji Programowej Śląski Ład premier Mateusz Morawiecki.
V edycja Konferencji Programowej Śląski, która rozpoczęła się w poniedziałek (29 listopada) w Katowicach, jest poświęcona mechanizmowi CBAM. Nowy mechanizm, nazywany granicznym podatkiem węglowym, ma zostać wprowadzony w 2023 roku. Największe obawy budzą plany, aby wraz z wprowadzeniem mechanizmu CBAM zniknęły bezpłatne uprawnienia do emisji dwutlenku węgla
- CBAM, czyli podatek graniczny od śladu węglowego, może z jednej strony wyrównać szansę przemysłów europejskich. Jednak z drugiej strony już dzisiaj słychać też, że wszyscy, którzy są importerami stali i którzy wykorzystują tę stal w produkcji różnych towarów, produktów, a nawet usług będą mieli w związku z tym sytuację trudniejszą. A więc z jednej strony wyrównuje to pole gry i tworzy lepsze warunki dla producentów stali i innych produktów, którzy są w sytuacji trudniejszej od producentów chińskich, hinduskich czy amerykańskich. Jednak z drugiej strony słyszy się właśnie ten głos, który pokazuje że w związku z tym konkurencyjność tych sektorów gospodarki europejskiej będzie osłabiona – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak argumentował szef rządu, na te kwestie trzeba patrzeć bardziej od strony pragmatycznej niż ideologicznej.
- Nasza droga - droga polskiego przemysłu - to powinna być droga środka. Powinniśmy korzystać z tego, co dla nas będzie najlepsze z punktu widzenia polityki klimatycznej - jednocześnie odpowiadać na wyzwania związane z polityką klimatyczną, ale robić to w taki sposób, aby zachować jak najwięcej miejsc pracy przy jednocześnie transformującym się przemyśle – wskazał premier.
- Czy będziemy mogli również amortyzować koszty takiej dużej zmiany społecznej? To są pytania, które jako premier polskiego rządu muszę zadać. Od odpowiedzi na te pytania, od warunków dotyczących kryteriów CBAM będą zależały nasze ostateczne decyzje, decyzje rządu RP dotyczącego ostatecznego poparcia lub nie, ponieważ my nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej – dodał premier Morawiecki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.