W poniedziałek, 29 listopada, mija pięć lat od największej katastrofy w historii KGHM Polska Miedź. W 2016 r. w rejonie Rudna Północna na głębokości ok. 1130 m miał miejsce samoistny wstrząs górotworu. W jego wyniku śmierć poniosło 8 górników, a 21 zostało rannych. W pierwszą rocznicę tej katastrofy w miedziowej spółce ustanowiono Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM.
„O godzinie 21:09w polu XXI/2 oddziału G-23, wystąpił wstrząs górotworu o energii 1,0 x10^8J, którego ognisko zlokalizowano przed linią prowadzonej rozcinki w rejonie projektowanego skrzyżowania komory K-114 z pasem P-82 w odległości około 1100 m od szybu R-VII kopalni O/ZG Rudna, po którym o godzinie 21:10nastąpił wstrząs o energii 4,0x10^6J zlokalizowany na skrzyżowaniu komory K-120 z pasem P-88. W wyniku oddziaływania skutków wstrząsu wypadkom ulegli pracownicy przebywający w wyrobiskach eksploatacyjnych pola XXI/2, XXI/1 oddziału G-23 i w komorze maszyn ciężkich oddziału C-23, odległej od epicentrum wstrząsu o około 1400 m. W wyniku oddziaływania skutków wstrząsu wypadkom śmiertelnym uległo czterech pracowników przebywających w komorach KMC C-23, trzech pracowników na skrzyżowaniu komory K-8/P-2 przy KMC C-23 w rejonie pola XXI/1 oraz jeden na wysypie urobku zlokalizowanym w pasie P-46/K-103 pola eksploatacyjnego XXI/1. Przyczyną wypadków było dynamiczne oddziaływanie wstrząsów na poszkodowanych” - taki opis okoliczności zdarzenia możemy przeczytać na stronie Wyższego Urzędu Górniczego.
Po wstrząsach grupie pracowników udało się samodzielnie wydostać z rejonu zagrożenia. Stwierdzono u nich lekkie obrażenia. Akcja w ZG Rudna była prowadzona przez 24 godziny. Uczestniczyło w niej 29 zastępów ratowniczych. Ratownicy penetrowali wyrobiska w poszukiwaniu pozostałych poszkodowanych. Akcja zakończono o godz. 21:20 30 listopada. Niestety, stwierdzono śmierć ośmiu pracowników.
W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM przedstawiciele zarządu, oddziałów KGHM, spółek Grupy Kapitałowej, organizacji związkowych, samorządów oraz osoby prywatne oddają hołd ofiarom składając kwiaty oraz zapalając znicze przy pomniku znajdującym w sąsiedztwie Centrali KGHM.
Jak informują służby prasowe spółki, zarząd KGHM oraz dyrekcje oddziałów uczynią to o godz. 12.00. Dla wszystkich delegacji wejście na teren Centrali będzie możliwe od godz. 8.00 do 18.00.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.