Zbliża się 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, a co za tym idzie - protestów górniczych, m.in. w kopalniach Piast, Manifest Lipcowy, Zofiówka i pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek, podczas której 16 grudnia 1981 r. od kul oddziału specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Oto, co przygotowano z okazji rocznicy.
Już 28 listopada o godz. 17.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z okazji inauguracji obchodów odbędzie się koncert Andrei Bocellego. 7 grudnia zostanie uroczyście otwarta wystawa poświęcona 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce oraz działalności NSZZ Solidarność kopalni Halemba w latach 1980–1989. Miejsce wydarzenia to cechownia kopalni Ruda ruch Halemba, ul. Kłodnicka 54.
Następnego dnia o godz. 14.00 w Kopalni Guido w Zabrzu (Poziom 320) nastąpi otwarcie podziemnej ekspozycji poświęconej strajkowi górników z kopalni Piast. To był najdłuższy strajk stanu wojennego. Przez dwa tygodnie 650 m pod ziemią protestowało ponad 1000 górników. Protest był dobrowolny, każdy mógł wyjechać na powierzchnię, kiedy uznał to za stosowne. 28 grudnia o godz. 18.00 ostatni górnicy opuścili poziom 650 m, który przez dwa tygodnie był ich domem. Mimo zapewnień władzy o niewyciąganiu konsekwencji wobec strajkujących, wkrótce zatrzymano 18 uczestników protestu. Jedenastu internowano, siedmiu zostało postawionych w stan oskarżenia.
Z kolei 13 grudnia w samo południe odprawiona zostanie uroczysta msza w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu-Zaborzu przy ul. Wolności 504. Po mszy pod krzyżem upamiętniającym internowanych w tamtejszym zakładzie karnym złożone zostaną kwiaty.
14 i 15 grudnia organizatorzy zapraszają na obchody 40. rocznicy podziemnego strajku w kopalni Piast w Bieruniu. Pierwszego dnia o godz. 5.00 odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981 r. przed kopalnią w Bieruniu. Godzinę później uroczysta masówka z udziałem pracowników i zaproszonych gości na cechowni poziomu 500. Następnie o godz. 10.00 rozpocznie się bieg uliczny z udziałem znanych sportowców ze Śląska.
15 grudnia o godz. 8.00 odsłonięty zostanie Piastowski Krzyż Wolności na ołtarzu św. Barbary w cechowni kopalni. Z kolei o 10.00 odprawiona zostanie msza w intencji uczestników strajku i ich rodzin w kościele św. Barbary w Bieruniu, ul. Kościelna 3.
W południe organizatorzy zapraszają na uroczystą akademię w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu w Hali Sportowej przy ul. Warszawskiej 294 A. Wystawiony zostanie tam spektakl pt. Wilijo na poziomie 650.
15 grudnia odbędą się także obchody 40. rocznicy pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju. Rano, o 9.00 złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1981 r. w cechowni kopalni Zofiówka przy ul. Rybnickiej 6.
16 grudnia odbędą się obchody 40. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. W ich ramach o godz. 13.00 odprawiona zostanie msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej 8. O godz. 14.15 – przemarsz pod Krzyż - Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 r. Podczas uroczystości w tym miejscu planowane są wystąpienia zaproszonych gości, Apel Poległych, składanie wieńców przez rodziny poległych górników oraz oficjalne delegacje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.