W poniedziałek, 29 listopada, odbędzie IV edycja Konferencji Programowej Śląski Ład. Tematem debaty, którą organizuje Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, będzie „Rola CBAM w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski”.
Jak podkreślają organizatorzy, CBAM - czyli mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 - to jeden z ważniejszych instrumentów regulacyjnych, jakie Unia Europejska chce zastosować w celu utrzymania konkurencyjności unijnej gospodarki w dobie Europejskiego Zielonego Ładu. Sprawozdawcą projektu rozporządzenia dotyczącego jest posłanka do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc.
„Carbon Border Adjustment Mechanism należy do najgoręcej dyskutowanych tematów w Unii Europejskiej. Sam pomysł nie jest nowy. Rozmowy o wprowadzeniu specjalnego cła na produkty z importu, których wytworzenie powoduje emisję dwutlenku węgla, toczą się w Komisji Europejskiej od 2011 roku. W ostatnim czasie sprawy nabrały jednak tempa. CBAM jest jednym z elementów pakietu „Fit for 55”, przygotowanego przez Komisję Europejską. Radykalne regulacje klimatyczne mają wielu entuzjastów, ale pojawiają się też głosy krytyczne” - wskazują organizatorzy konferencji.
„Największy niepokój budzi pomysł, aby CBAM stopniowo zastępował system bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 (ETS). Nie ma na to zgody wielu państw członkowskich i środowisk gospodarczych. Dla krajów uzależnionych od tradycyjnych źródeł energii, ETS jest ważnym narzędziem sprawiedliwej transformacji energetyczno-gospodarczej. Wątpliwości jest więcej. Z oczywistych względów CBAM będzie miał wpływ na globalny handel i relacje polityczne. Czy Unia Europejska ma na tyle silną pozycję, aby taki mechanizm zadziałał jako forma zachęty, a nawet nacisku na światowych partnerów, aby także u siebie wprowadzili normy i przepisy chroniące klimat? CBAM na początek obejmie sektory: cementu, żelaza i stali, aluminium, nawozów oraz energii elektrycznej. Mechanizm ma wejść w życie w 2023 roku” - czytamy dalej.
Podczas konferencji zostaną przedstawione ekspertyzy dotyczące wad i zalet CBAM w kreowaniu polityki energetycznej, gospodarczej i klimatycznej, przygotowane przez zespoły naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
Do udziału w konferencji zostali także zaproszeni:premier Mateusz Morawiecki, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik, poseł do Parlamentu Europejskiego (wiceprzewodniczący komisji ITRE) prof. Zdzisław Krasnodębski oraz poseł do Parlamentu Europejskiego (komisja ENVI) Alexandr Vondra.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.