KWK Bobrek Piekary, należąca do Węglokoks Kraj Sp. z o. o., może pochwalić się sporym doświadczeniem w eksploatacji grubych pokładów węgla kamiennego z podziałem na warstwy. Przygotowanie poszczególnych pokładów do takiej eksploatacji, po odpowiednim zaprojektowaniu wyrobisk udostępniających i przygotowawczych, w głównej mierze wymaga ich prawidłowego prowadzenia. Każda pierwsza wybierana warstwa musi stwarzać możliwość optymalnego wybierania kolejnych warstw pokładu.
Ta zasada praktykowana jest również w KWK Bobrek-Piekary, o czym świadczą chociażby wyeksploatowane w ostatnich latach z sukcesem ściany w pokładzie 510 w rejonie Brzeziny na Ruchu Piekary, gdzie eksploatacja prowadzona była na trzy warstwy. Z kolei na Ruchu Bobrek wyeksploatowano ścianę 1a w warstwie dolnej pokładu 504. W trakcie eksploatacji jest górna warstwa pokładu 509 ścianą 15.
24 września br. na Ruchu Bobrek uruchomiono do eksploatacji ścianę 2a w warstwie dolnej pokładu 504 o długości 229 m. Przygotowanie ściany do eksploatacji poprzedzone było wydrążeniem dowierzchni 3d, przecinki ściany 2a i dowierzchni 2b, które prowadzone były pod zrekonsolidowanym gruzowiskiem zawałowym zrobów warstwy górnej pokładu 504, co wymagało szczególnego nadzoru służb wentylacyjnych i ze względu na występujące na kopalni zagrożenie tąpaniami również służb tąpaniowych. Postęp robót przygotowawczych pomimo wspomnianych utrudnionych warunków geologiczno-górniczych był satysfakcjonujący i pozwolił uzbroić ścianę w wyznaczonym terminie.
Uruchomiona ściana 2a eksploatowana będzie systemem na zawał pod zrobami ściany 2, miąższość pozostawionej warstwy, tj. warstwy dolnej, mieści się w przedziale od 1,4 m do 2,6 m. Ściana 2a prowadzona będzie na wysokość do 2,0 m z pozostawieniem półki węglowej w stropie lub spągu ściany wynikającej z różnicy miąższości warstwy dolnej 504 (do 2,6 m), a wysokością eksploatacji wynoszącą do 2,0 m. Całkowity wybieg ściany wynosi 1050 m. Rejon ściany objęty jest II stopniem zagrożenia tąpaniami i I stopniem zagrożenia wodnego. Pokład 504 jest pokładem niemetanowym. Jego nachylenie wynosi do 9 st. Nachylenie poprzeczne ściany wynosi 2-7 st., a podłużne 0-8 st.
Projektowane wydobycie węgla ze ściany 2a powinno wynieść 664 tys. t.
Eksploatację ściany planuje się do marca 2023 r.
Przyszłość kopalni oparta jest na eksploatacji pokładów na warstwy. W warstwie dolnej pokładu 504 w obszarze górniczym Bytom III - ZG w 2023 r. planowana jest jeszcze eksploatacja ściany 3a. W pokładach 507, 509, 510 w obszarze górniczym Bobrek-Miechowice 1 również planowana jest w latach późniejszych eksploatacja warstwowa. Pokłady te wybierane będą na 2 warstwy. Mając na uwadze dotychczasowe zaangażowanie i doświadczenia załogi, jak i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy, pomimo występujących zagrożeń w KWK Bobrek-Piekary można ze spokojem przystąpić do eksploatacji kolejnych pokładów lub ich części.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech sobie redaktorzyna zjedzie na 15stke i zobaczy jak doświadczona załoga prowadzi eksploatację na warstwy... Buahahahahaha...