Chiński portal internetowy Global Times podał informację o włączeniu do sieci drugiej największej na świecie hydroelektrowni zbudowanej w Chinach. Jest to elektrownia wodna Baihetan położona na rzece Jinsha u zbiegu prowincji Syczuan i Yunnan w południowo-zachodnich Chinach, a także jest to setna jednostka hydroenergetyczna wybudowana i oddana do użytku przez Grupę Trzech Przełomów znajdującej się na głównym nurcie rzeki Jangcy.
Elektrownia Baihetan składa się z 16 generatorów o mocy każdego z nich po 1000 MW, łącznie 16 000 MW. Dla porównania jest to moc około trzy razy większa od największej polskiej elektrowni Bełchatów (5354MW). Jest to jednocześnie największa moc na świecie pojedynczej turbiny zamontowanej w dotychczasowych hydroelektrowniach.
Jej konstrukcja wymagała niezwykłych umiejętności dotyczących projektowania, produkcji, instalacji i dokładności rozruchu. Nosi ona nazwę „Mount Qomolangma” lub Mount Everest w zachodnich terminach światowego przemysłu hydroenergetycznego.
Portal podaje, że jest ona nową narodową wizytówką chińskiej elektrowni wodnej po Projekcie Trzech Przełomów, ma również ogromne znaczenie dla osiągnięcia przez kraj celu szczytu spalania węgla i neutralności węglowej.
Elektrownia Baihetan została uruchomiona wraz z oddaniem do ruchu dwóch pierwszych turbin o mocy 1 GW w czerwcu 2021 r., natomiast trzeci i czwarty blok zostały oddane do eksploatacji w lipcu 2021 r. Oczekuje się, że wszystkie bloki zostaną uruchomione do lipca 2022 r.
Do tego czasu elektrownia ta ma wytwarzać średniorocznie 62,4 mld kWh energii elektrycznej, oszczędzając 19,68 mln ton standardowego węgla rocznie i zmniejszając emisję dwutlenku węgla o 51,6 mln ton.
Główne konstrukcje projektu Baihetan obejmują zaporę, konstrukcje odprowadzające wodę powodziową, urządzenia do odprowadzania wody i generatory do wytwarzania energii. Zapora ma łuk o podwójnej krzywiźnie, który ma wysokość 277 m, wysokość korony 827 m, szerokość korony 13 m i maksymalną szerokość u podstawy 72 m.
Elektrownia wodna Baihetan ma zdolność retencyjną 20,62 mld m3 oraz przeciwpowodziową pojemność zbiornika 7,5 mld m3, co stanowi trzecią co do wielkości po Tamie Trzech Przełomów i Danjiangkou Reservoir.
Budowę projektu oficjalnie rozpoczęto w październiku 2010 r., a tunele objazdowe zakończono do końca 2013 r., a następnie zamknięto rzekę Jinsha w 2014 r. Budowa i montaż konstrukcji metalowych na lewym brzegu projektu rozpoczęły się w 2016 r. Realizacja głównego projektu rozpoczęła się w 2017 roku, a wylewanie betonu na placu budowy zakończono w listopadzie 2019 roku.
Pierwsza turbina projektu została zainstalowana na lewym brzegu w 2019 roku. W sierpniu 2020 roku CTG (China Three Gorges Group). zakończyło montaż wirnika dla pierwszego generatora o mocy 1 GW. Waży on 2100 t ma długość skrzydła 4,1m i średnicę generatora 16,2m.Drugi generator został zainstalowany we wrześniu 2020 roku, natomiast budowa wszystkich podziemnych obiektów na zaporze Baihetan została zakończona w październiku.
W okresie od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 r. CTG zainstalowało na tym terenie cztery kolejne agregaty prądotwórcze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.