System łączności radiowej RESYS, dedykowany ratownikom górniczym i kopalniom podziemnym to polska technologia, posiadająca patent europejski potwierdzony w USA i RPA. System pozwala budować sieć ad hoc i prowadzić rozmowy w dupleksie pomiędzy użytkownikami. Sieć transmituje również dane.
Mobilne przekaźniki
Na powierzchni aplikacja pozwala monitorować i lokalizować użytkowników w czasie rzeczywistym. W dużym uproszczeniu to odpowiednik naziemnej sieci GSM z tą różnicą, że przekaźniki sieci RESYS są mobilne. Unikalne rozwiązanie dla kopalń podziemnych wdrażane jest w kraju w kopalniach JSW SA. W tym roku rozwiązanie zakupiła firma Coal Services PTy Ltd z Australii. Użytkownikiem systemu jest jej spółka zależna New South Wales Mines, która prowadzi działalność od 100 lat, świadcząc usługi ratownicze w ok. 40 kopalniach w NSW.
Prezentacja w kopalni złota
Przedstawiciele firmy 2RHP, spółki celowej do komercjalizacji projektu RESYS, właśnie wrócili z prezentacji w RPA. Odbyła się ona w kopalni Goldfields South Deep. To światowej klasy zmechanizowana kopalnia zlokalizowana ok. 50 km na południowy zachód od Johannesburga, handlowej stolicy RPA. Kopalnia została zbudowana w celu wydobycia jednego z największych znanych złóż złota na świecie i szczyci się rezerwą minerałów w wysokości 32,8 miliona uncji. Zatrudnia ok. 4000 osób. Kopalnia w zakresie cyfryzacji i automatyzacji robi wielkie wrażenie, szczególnie zdalne sterowanie z powierzchni ładowarek i kruszarek, pracujących ponad 2 km pod ziemią. Gospodarzem spotkania z ramienia kopalni był Johan Sliep, kierownik ds. produkcji i systemów inteligencji technicznej. Prezentacja trwała dwa dni.
Testy w realnych wyrobiskach kopalni odbywały się na głębokości 2,5 km pod ziemią. Zdj. 2RHP
W pierwszym dniu system RESYS został zaprezentowany i przetestowany w wyrobisku testowym na powierzchni. Przedstawiono elementy rozwiązania, sposób instalacji urządzeń i ich wykorzystania. Zademonstrowano łączność pomiędzy wyrobiskiem testowym a biurem działu łączności. W drugim dniu odbyły się testy w realnych wyrobiskach kopalni. Grupa testowa została podzielona na dwa zespoły. Pierwszy wyposażony w komunikatory osobiste oraz elementy do budowy sieci zjechał pod ziemię na głębokość 2,5 km. Zjazd tak długim szybem robi wielkie wrażenie. Jak poinformowali gospodarze, to najdłuższy szyb na świecie. W kopalni obok wydobycie odbywa się jeszcze głębiej, ale zjazd jest podzielony na krótsze odcinki.
Zespół drugi usytuowany był w centrum sterowania kopalni na powierzchni. Komputer PC z aplikacją RESYSApp przeznaczoną do monitorowania sieci, urządzeń w jej zasięgu oraz lokalizowania użytkowników zapewniał ciągłą komunikację audio z zespołem na dole. Po dotarciu do miejsca testów uruchamiano kolejne urządzenia sieciowe systemu RESYS. Pierwsze podłączono do infrastruktury sieciowej kopalni. Została nawiązana łączność z powierzchnią, czyli komputerem PC z RESYSApp w centrum sterowania kopalni. Test trwał kilka godzin. Przez cały czas była łączność głosowa powierzchni z zespołem testowym znajdującym się pod ziemią. Równocześnie prowadzono monitoring parametrów techniczno-eksploatacyjnych urządzeń.
System RESYS zmieni poziom bezpieczeństwa ratowników
RESYS daje możliwość lokalizowania górników i monitorowania ich bezpieczeństwa. System natychmiast informuje o upadkach czy bezruchu. Sieć może przesyłać dane z innych urządzeń, wg potrzeb użytkowników. Po zakończeniu testów na spotkaniu podsumowującym zaprezentowano nagranie z przebiegu testów (RESYS daje taką możliwość), które wywołało gorącą dyskusję o możliwościach wykorzystania RESYS przez zespoły ratownicze i na eksploatacji. RESYS został stworzony, aby rewolucyjnie zmienić poziom bezpieczeństwa ratowników górniczych podczas akcji pod ziemią. Z powodzeniem może być elementem Inteligentnej Kopalni – bezprzewodowa komunikacja poprawi przepływ informacji, co wpłynie na efektywność wydobycia, ale może również ograniczyć liczbę wypadków, a gdy się wydarzą, istotnie skrócić czas dotarcia do poszkodowanego i udzielenia mu pomocy. Mamy nadzieję, że RPA będzie kolejnym rynkiem komercjalizacji systemu RESYS.
Firma 2RHP pracuje obecnie nad wersją systemu dla transportu w kopalniach, wyposażonego w radiotelefon, z możliwością łączenia się z użytkownikiem lokalnej sieci RESYS pod ziemią z telefonów stacjonarnych (np. poprzez centralę na powierzchni) oraz z telefonów komórkowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.