Migomaty – półautomaty spawalnicze do spawania metodą MIG/MAG – cieszą się coraz większym wzięciem! Z migomatów korzystają zarówno zawodowi spawacze, jak i hobbyści, amatorzy „spawania po godzinach”. Są to dobre spawarki do lekkich prac domowych, ale sprawdzają się też w warsztatach, a nawet w zakładach przemysłowych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia? Jaki migomat kupić do domu, a jaki do niedużego warsztatu? Przeczytaj i wybierz dobrze!
O czym pomyśleć przed zakupem migomatu?
Dobry migomat powinien spełniać kilka warunków w zakresie specyfikacji, funkcji, wyposażenia oraz możliwości, ale przede wszystkim powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika i charakteru wykonywanej pracy.
Obecnie w sprzedaży dostępne są migomaty od różnych producentów, o odmiennych parametrach i budowie, licznych funkcjach i dostępnych metodach spawania (warto sprawdzić także spawarki 3w1, za pomocą których można spawać również metodami TIG i MMA). Wszystko to wpływa na zakres pracy urządzenia oraz jego cenę. A ta jest wyjątkowo rozbieżna, gdyż za migomat przyjdzie zapłacić od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy!
Z tego względu, aby wybrać i zainwestować dobrze, przed zakupem warto pomyśleć o kilku sprawach, m.in.:
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu migomatu?
Po przemyśleniu tych kilku powyższych punktów warto też ustalić, na co konkretnie zwracać uwagę podczas przeglądania ofert produktów. Które parametry migomatu są najważniejsze i jakich wartości szukać w specyfikacji technicznej?
Właściwy rodzaj i moc zasilania migomatu wynikają bezpośrednio z przewidywanego zakresu pracy urządzenia oraz warunków technicznych, jakimi dysponujemy – czy to w domu lub garażu, czy w warsztacie. W warunkach domowych sprawdzają się już dobrze migomaty podłączane do sieci jednofazowej 230 V – ten rodzaj zasilania pozwala zwykle spawać prądem do 200 A.
Jeśli natomiast prąd spawania musi mieć większe natężenie niż 200 A, należy wybrać raczej sprzęt zasilany z sieci trójfazowej 400 V. Na rynku są również dostępne źródła pracujące z dwoma rodzajami zasilania: 230 V/1 ph lub 400 V/2 ph i sprawdzają się w przypadku spawania prądem nawet do 250 A.
Potrzebny zakres spawania oraz amperaż migomatu wynikają z kolei już z grubości materiału, który będziemy spawać. Powszechnie przyjmuje się, że na każdy 1 mm grubości metalu musi przypaść natężenie prądu o wartości ok. 30-50 A.
Takim podstawowym urządzeniem jest migomat o prądzie spawania do 160 A, który umożliwia spawanie lżejszych konstrukcji oraz sprawdza się podczas większości prac blacharskich. Natomiast detale grubsze niż na 3-4 milimetry potrzebują już natężenia prądu powyżej 200 A – czyli migomatu bardziej profesjonalnego, przemysłowego. Cena urządzenia rośnie proporcjonalnie do wartości amperażu.
Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa typy źródła spawalniczego: transformatorowe i inwertorowe. Spawarki transformatorowe są intensywnie wypierane przez inwertorowe i powoli odchodzą w niepamięć. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że inwertory pracują z o wiele wyższym cyklem pracy, mają lepszą charakterystykę spawalniczą, a jednocześnie są mniejsze i lżejsze.
Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na rodzaj technologii inwertorowej. Technologia MOSFET, już nieco przestarzała, ustępuje miejsca technologii IGBT – i warto wybrać właśnie ten rodzaj źródła spawalniczego.
Cykl pracy to podstawowy parametr migomatu, który można potocznie określić jako „sprawność” urządzenia. Przekłada się na czas, przez jaki źródło spawalnicze może pracować bez przerwy z konkretną mocą. Opisywany jest w procentach – czyli cykl pracy na poziomie 60 proc. oznacza, że migomat może spawać nieprzerwanie przez 6 minut, a następnie musi się „zregenerować”.
W przypadku zastosowań domowych, hobbystycznych może sprawdzić się już nawet cykl pracy na poziomie 40%, natomiast do spawania w celach zarobkowych poleca się wybrać migomat o „sprawności” przynajmniej 60 proc.
Potrzebne i przydatne funkcje migomatu zależą w głównej mierze od przeznaczenia sprzętu i zakresu pracy. Aktualnie dostępne na rynku urządzenia są wyposażane w coraz to nowsze funkcje, które ułatwiają pracę, a nawet poprawiają jakość spoiny! Na pewno warto skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą sprzętu spawalniczego, który poleci optymalne rozwiązanie. Z pewnością przydadzą się takie funkcje jak:
- regulacja napięcia i posuwu drutu lub (i) synergiczny program z funkcją wprowadzania korekty,
- wyświetlacze najważniejszych parametrów, które ułatwiają kontrolę,
- regulacja indukcyjności spawania oraz funkcje pokrewne, m.in. dwutakt, czterotakt czy spawanie punktowe.
„Producenckie” wyposażenie migomatu obejmuje zwykle tylko urządzenie i komplet przewodów. Do spawania potrzebne są natomiast jeszcze akcesoria – butla, drut i reduktor oraz odzież i środki ochronne (rękawice, przyłbica). Warto zatem skorzystać z oferty sprzedawcy, który kompletuje zestawy z migomatami, aby móc od razu przystąpić do pracy, a jednocześnie zaoszczędzić czas i pieniądze.
Marka producenta migomatu to jeden z najważniejszych aspektów podczas zakupu – to producent jest gwarantem zgodności urządzenia z normami spawalniczymi oraz odpowiada za jego funkcjonalność. Warto wybrać urządzenie od dobrej, sprawdzonej marki, np. Sherman, Weldman, Magnum, Ideal, Lincoln Electric czy Esab.
Część producentów udziela na swój sprzęt gwarancji w systemie „door-to-door” i warto postawić na takie właśnie rozwiązanie. Wtedy, w przypadku awarii migomatu, cały proces reklamacyjny przejmuje sprzedawca bądź producent, który bezpłatnie odbiera sprzęt, likwiduje wadę i dostarcza naprawione urządzenie.
Jaki migomat kupić do domu?
Migomat do domu, do lekkich prac i dla początkujących spawaczy-hobbystów, da się kupić już nawet do 1000 zł. Warto zwrócić uwagę na napięcie zasilania do 230 V, regulowany prąd spawania do 200 A, cykl pracy od 40% oraz funkcję regulowanego podajnika drutu. Jednym z najchętniej wybieranych migomatów w tej klasie jest np. Weldman MICRO MIG 200 – prosty w obsłudze, a umożliwiający też spawanie metodą MMA!
Jaki migomat kupić do warsztatu?
Wybór migomatu do warsztatu należy z kolei uzależnić od rodzaju i zakresu pracy. W wielu przypadkach dobrze sprawdzają się migomaty 3w1, za pomocą których spawać można też metodami TIG, MMA i FLUX. Z pewnością warto wybrać technologię inwertorową i zapewnić sobie odpowiednie parametry: natężenie prądu spawania od 200 A, cykl pracy co najmniej 60 proc. oraz płynną regulację parametrów spawania. Do niewielkich warsztatów (np. samochodowych) świetnie sprawdzają się migomaty Weldman Mistral MIG 200 oraz Magnum MIG 204 Alu Synergia.
A gdzie kupić taki dobry migomat? W profesjonalnym sklepie spawalniczym, który jest partnerem sprawdzonych producentów. Warto także skorzystać z pomocy sprzedawców, którzy doskonale znają swoje produkty, dzięki czemu polecą rozwiązanie dopasowane do wymagań i potrzeb!
Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący sprzęt spawalniczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.